a

İzmir’in sevilen yüzü Mehmet Zeki BULUT

NEREDEN NEREYE DEDİ.

Babası dükkan açmasına izin vermediği için Elazığ’dan İzmir’e kaçan Mehmet Zeki Bulut, bulaşıkçılık, kebapçılık ve şeflik derken yiyecek sektöründe kendi markasını yarattı. Konyalı Ahmet Usta restoran zincirini 12 yılda 25 şubeye çıkaran Bulut’un en büyük derdi ise tüm Türkiye’ye gerçek lezzetler sunmak.

HEDEF, İSTİKRAR VE BAŞARI

Çalışma hayatına 12-13 yaşlarında dayısının lokantasında bulaşıkçılıkla başlayan Konyalı Ahmet Usta Restoranları’nın kurucusu Mehmet Zeki Bulut, o yıllarda bile kendi işinin patronu olma hayalleri kurdu. 14 yaşında çiğ köfte ve dürüm yapacak küçük bir dükkan tutmak üzereyken babasının engeliyle karşılaştı. 15 yaşında İzmir’in yolunu tuttu.
Kendisi, ‘kaçtım’ diyor. Uzun yıllar yiyecek, içecek sektöründe komi, kebap ustalığı, şef ve müdürlük yaptı. Bir ara kendi kebap ve pide salonunu da açtı ama 2001 ekonomik krizinde battı. 2007’de 3 arkadaşıyla Konyalı Ahmet Usta’yı kurdu.


10 yılda şube sayısını 25’e çıkaran Mehmet Zeki Bulut, Saray Bosna ve Medine’den sonra Katar ile Bahreyn, daha ileride de Hollanda ve Almanya’daki şubeleri ekleyerek restoran zincirini büyütmeyi planlıyor.
Ama tüm enerjisini taklitçilerin aldığını da eklemeden geçemeyen Bulut, “Markamızın ardında çok önemli bir emek var. Konyalı Ahmet Usta markasını ortaya çıkarmak için bulaşıkçılıktan garsonluğa kadar her kademede çalıştım. Yeri geldi günlerce uyumadım. Battım. İşte bu mücadeleler sonucunda bu marka ortaya çıktı. Ancak bizim emeğimizi çalarak, ismimizi ve logomuzu taklit ederek hazıra konmak isteyenlerle mücadelemiz sürüyor. Şu anda 10 markayı tespit ettik, aslında bu konu davalarla değil, ticari ahlakla önlenir. Bir kişide ticari ahlak yoksa ne yazık ki o insanla mücadele edilemez”dözlerine şöylle devam etti.

HAYAT SENİN, İSTER MACERAYA ATIL.

İSTER BİR KENARDA UNUTUL..

32 yıldır sektörde olduğunu söyleyen Bulut, “İlkokulu bitirdiğimde dayımın 10 masalık ufak bir lokantasında bulaşık yıkayarak başladım. O zamanlarda bulaşık tezgahına yetişemiyordum ve kasaların üzerine çıkıyordum.
O dönemde hem okuyordum hem çalışıyordum.
Ortaokulu bitirdikten sonra Elazığ’da 15 yaşımda çiğköfteci dükkanı açmak istedim. Kimseye haber vermedim. Babama bile söylememiştim. Ama öğrendiklerinde babam ve dayılarım kızdılar. Ben de kızdım ve kaçıp İzmir’e geldim.
Burada akrabalarımın yanında bulaşıkçılıktan terfi ederek komi olarak çalıştım. Bir süre sonra mutfağı merak etmeye başladım.
Kebapçılık ve şeflik de yaptım.
SOĞUK ZİNCİR

2007 yılında markayı oluşturduklarını kaydeden Bulut, “Neden ‘Konyalı Ahmet Usta’ derseniz, İzmir’de her yerde Adanalı, Urfalı diye kebapçılar var. Bizde Türkiye’de piyasaya çıkmamış ne olabilir diye düşündük. Etli ekmek Konya’da meşhur. İzmir’de etli ekmeğin olmadığını gördük ve etli ekmeği İzmir’e Konyalı ismiyle getirdik. Ahmet Usta da benim babamın ismi.
Bu sebepten dolayı Konyalı Ahmet Usta markasını tescillettirdik.
2007’de Gaziemir’de 10 masalık bir yerde bu işe başladık. O dönemde 4 ortaktık, şimdi tek başımayım.
2007’de 10 masayla başladığımız Konyalı Ahmet Usta şu anda dolaylı olarak bin 200 istihdam sağlıyor…
ANADOLU MUTFAĞI ÜRÜNLERİNE GÜVENİN
Fast-food’un kontrol altına alınması gerektiğini belirten Bulut, “Ben çocuklarıma yedirmiyorum. Kendi milli yemeğimizi, kendi Anadolu mutfağımızı çocuklarımıza aşılamamız gerekiyor. Bunu doktorlarımız da söylüyor. Biri çıkıp lahmacun çok kilo yapıyor diyor, sonra başka doktor çıkıyor, lahmacunu rahatlıkla yiyebilirsiniz diyor. Ben Anadolu mutfağı ürünlerinin gönül rahatlığıyla yenebileceğine inanıyorum.
Artık kendi mutfağımızı dünya vitrinine çıkarmalıyız” diye konuşt

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rota İzmir, 32 kruvaziyer gemi geliyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0