a

KARDEŞ AZARBAYCAN TÜRKİYE ARASI MUTLULUK KÖPRÜSÜ KURULDU

“Kardeş” kelimesinin en güzel anlamını bulduğu başka bir ülke var mıdır? İşte ‘‘Bir millet, iki devlet’’ sözüyle anılır hâle gelen Türkiye ve Azerbaycan’ın Mutluluk hikâyesi.

Azerbaycan ve Türkiye’nin derin bağlarını ifade etmesi bakımından söylenebilecek en güzel ifade ‘‘kardeş’’ ifadesidir şüphesiz. Sözden öteye geçip, yaşanılan ortak kaderin ve kadîm dostluğun bir neticesi olarak ortaya çıkan bu bağlılık, geçmişin, şimdinin ve geleceğin en güzel dostluk örneklerinden biridir.

Birbirini hiçbir zaman kendinden farklı görmeyen, sevincine sevinen kederine üzülen bu iki millet aynı köklerin üzerinde büyüyen bir çınarın bu güzel coğrafyada uzanan dalları gibi her zaman bu kardeşlik duygularından güç almıştır. Çok uzaklara gidilse bu köklerin bir yerde birleştiği görülür. Ancak yakın tarihimizde bile arada mesafeleri olmasına rağmen her zaman bu iki millet dar günlerinde bir ve beraber olmayı başarmışlardır.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Folklör Enstitüsünde Şube Müdürü olarak  görev yapan Prof. Agaverdi  XELİLOV ile Akife XELİLOV ‘un  değerli kızı, AMEA ‘da Türk Halkları Edebiyatı alanında doktorasını tamamlamak üzere olan Jale XALİLLİ  ile Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğretim elemanı  Dr. Ethem İ. ŞAHİN’ in, nişan törenleri  gerçekleşti.

Anynı kökten gelen , dilimiz bir , ayımız bir, yılımız bir, yolumuz bir, bir millet , iki devlet Azerbaycan-Türkiye  davetlilerine Adıyaman  Üniversitesi akademis’yenlerinden Dr. Öğretim üyesi Mehriban EMEK ile Türk VE Azarbaycan ,dünya’sından çok sayıda misafirler katılım sağladı.

2 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Şeytan Tahtı sinema film start verdi”

HIZLI YORUM YAP

2 0 0 0 0 0