a

KKTC’de pazar günü erken seçim yapılıyor

Erken seçimlerde 8 siyasî partiden 400 aday ve 3 bağımsız aday, Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 sandalye için yarışacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 23 Ocak Pazar günü yapılacak erken genel seçimlerde Cumhuriyet Meclisi’nin 50 temsilcisini seçmek üzere halk bir kez daha sandığa gidecek.

Erken genel seçimler, Kıbrıslı Türkler’in 1974 sonrasında kendi devlet yapıları altındaki ara seçimler de dahil 15’inci milletvekilliği seçimi oluyor.

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri 5 yılda bir, belediye seçimleri ise 4 yılda bir yapılıyor. 

Cumhuriyet Meclisi’nin 25 Kasım 2021 tarihli oturumunda 23 Ocak 2022’de erken genel seçim yapılmasını içeren teklifin oy birliğiyle kabul edilmesiyle seçim takvimi de işlemeye başladı.

KKTC’de 6 ilçede 763 sandık kurularak yapılacak seçimde 8 siyasi partiden 400 ve 3 de bağımsız olmak üzere toplam 403 aday yarışacak.

Seçime oy pusulasındaki sırasıyla Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG), Bağımsızlık Yolu (BY), Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Halkın Partisi (HP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) katılıyor. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan Milletvekilliği Erken Genel Seçim takvimi uyarınca, ilçelerin çıkaracağı milletvekili sayısı da nüfusa göre yeniden saptanarak ilan edildi. 

Buna göre, Girne’de 10 olan milletvekili sayısı 11’e çıkarken, Güzelyurt’ta 4 olan milletvekili sayısı 3’e düştü. Milletvekili sayıları Lefkoşa’da 16, Gazimağusa’da 13, İskele’de 5 ve Lefke’de ise 2 olarak kaldı. 

Yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası uyarınca seçmenler, nerede ikamet ederlerse etsinler, tüm ilçelerdeki adaylar için oy kullanma hakkına sahip bulunuyor.

Seçmen sayısı da 203 bin 792 olarak belirlendi.

KKTC’de seçmen yaşı 18, milletvekili seçilme yaşı ise 25. Siyasî partilerin milletvekili çıkarabilmeleri için ülke genelindeki oyların en az yüzde 5’ini alması gerekiyor. 

Seçimler

Kuzey Kıbrıs’ta 1974’ten bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı için 12, Milletvekilliği için 14, yerel yöneticiler için 12 kez seçim yapıldı, 5 kez de halkoylaması düzenlendi. 

Milletvekilliği ve yerel seçimler iki kez, Cumhurbaşkanlığı ve halkoylamaları da iki kez aynı tarihte ve birlikte yapıldı. 

Buna göre, ülkede seçimler ve halkoylamaları için toplam 39 kez sandık kuruldu. Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) Meclisi’nde 40 olan milletvekili sayısı KKTC’nin ilanıyla 50’ye yükselmiş ve KTFD döneminde Kıbrıslı Türkler iki kez seçimde oy kullanmıştı.

KKTC’nin ilanından sonra ilk Milletvekilliği Seçimi 23 Haziran 1985’te, sonuncusu ise 7 Ocak 2018’de yapılmıştı. Seçimler, 1998’e kadar Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne olmak üzere 3 ilçede yapılan yapılırdı. 

KKTC’de, 1998’de Güzelyurt ve İskele’nin de ilçe olmasıyla 5 ve 2016’da da Lefke’nin ilçe olmasıyla 6 ilçede seçim yapılmaya başlandı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yeni bir soğuk hava dalgası geliyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0