a

KÖRFEZ KİRLİLİĞİ İZMİR’E YAKIŞMIYOR.

İzmir; ilk çağlardan itibaren taşıdığı potansiyellerle ‘ Yaşanılası Kent’ olarak tanımlanmıştır. Yüce gök kubbenin altında dünyanın en güzel ikliminde kurulmuş şehir olarak tabir edilmiştir.

Çünkü 2 bine yakın ürün türüyle bereketli toprakları vardır…Çünkü; körfezinde, doğal ve yapay dalyanları, tuzlası, jeotermal kaynakları ile eşsizdir… İç Körfezinde sörfe uygun Temmuz rüzgârları vardır… Yüzyıllardır limanı tersanesi vardır… Yani tam bir deniz kentidir ve tarih doludur…

Bu özellikleri ile de deniz turizmi, sağlık turizmi ve kültür turizminin birlikte yapılabileceği ender bölgelerin başında gelmektedir.

Bu hazine, körfezin kirli sularına kurban edilmektedir…

Kısaca İzmir; plansızlık nedeni ile

Turizmini güneye, ticaretini kuzeye kaptırmıştır…

İzmir’in iç körfezindeki kirlilik ve koku problemi gün gibi ortadadır. Bu kenti, aralıksız olarak neredeyse çeyrek asırdır yöneten CHP’li Büyükşehir Belediyesi her ne kadar işi, “Ben Çevre Bakanı değilim!” aymazlığına getirse de; sorumluluk kendilerinindir!

Hazinelerle dolu İzmir; körfezin kirliliğine kurban edilmektedir. İzmir bugün ne yazık ki; bu sorunu çözemedikleri, ulaşım kanallarını (Yenikale Ulaşım Kanalı) açmadıkları, arıtma işini hayata geçiremedikleri için turizmini güneye, ticaretini de kuzeye kaptırmış durumdadır. (Örneğin; Pire Limanı,90’lı yıllardan sonra Alsancak Limanı’nı 4’e katlamıştır)

Bu kayıplara ilişkin veriler ve bilgiler ortadayken; İzmirliler neredeyse burunlarına mandal takarak dolaşacakken, inkârın da ötesine geçerek hayal vaatlerle halkı oyalamak doğru değildir. Tabi bu durumda; İzmir’in göz göre göre kurban edilmesine kayıtsız kalmamızı da kimse beklememelidir.

İzmir’de, yerleşik hayatın başladığı çağdan, 70’lere kadar Bayraklı’da, İnciraltı’nda denize girilen körfezi; kuşların sabahları Halkapınar’a, oradan Çakalburnu ve akşamları da Kuş Cenneti’ne yolculukları tarih olmuştur. Bunun vebali CHP’li yerel yönetimlerin omuzlarındadır…

Bırakın denize girmeyi, deniz kenarı keyifleri tarih olmuştur, koku kent içine kadar sirayet etmiştir. Bunun vebali CHP’li yerel yönetimin omuzlarındadır…Verilen sözler tutulmamış, bilim yok sayılmıştır…

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar: Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0