a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • Koronavirüs’te Yeni Tedbir! HES Yerine Aşı Kartı Dönemi

Koronavirüs’te Yeni Tedbir! HES Yerine Aşı Kartı Dönemi

Koronavirüs’te yeni tedbirler ele alındı… HES Kodu yerine Aşı Kartı dönemi geliyor… Yeni konuşulan kararlar kapsamında aşı gelişmeleri ve aşı kartı hakkında yeni düzenlemeleri öğrenebilirsiniz.

Pandemi mücadelesinde aşıya teşvik için iki önemli adım planlanmaktadır. Öncelikle kafe, AVM, lokanta, konser gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde. Ayrıca, aşı ile ilgili endişe taşıyanları ikna için yerli aşı Turkovac üzerinden büyük bir kampanya yapılacak. İşte detaylar ve yeni tedbir dönemi…

Koronavirüs Tedbirlerinde Kış Planı Devreye Girdi

Yabancı aşı konusunda endişeli olanlar için ”yerli aşı kampanyası” başlatılacak. Aşının üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde ise tamamlandı. Kasım yada Aralık tarihlerinde kullanıma girmesi planlanan Turkovac’ın Sinovac aşısından daha etkin olduğu saptandı.

Edinilen bilgiye göre hükümet, pandemi ile ilgili çalışmalarını birkaç başlıkta yürütürken, üniversitelerin açılması ile vaka sayılarında yaşanacak artış izlemeye alındı.

HES KODU Yerine AŞI KARTI Zorunluluğu

Yapılan bilim kurulu toplantılarında uzmanların, HES kodu zorunluluğu olan her yere, aşı kartı zorunluluğu getirilmesini istediği öğrenildi. AVM, kafeler, lokantalar, konserler vb. alanlar dahil olmak üzere kapalı mekanlar için bu şartın uygulanması talep ediliyor. Uzmanlar, büyük şehirlere dönüşlerin tamamlandığını, üniversitelerin de açılmasıyla, ardışık vaka etkisinin Ekim 15’de görüleceğini belirtiyorlar. Bu durum için alınacak karar detayları açıklandığında sizler ile paylaşılacak…

Aşı kadar maske takmaya da devam edilmektedir. Maske takmayanlar ise ceza almaya devam ediyor. Maske takmama cezası sorgulama hakkında bilgi alabilir ve ceza tutarları için bilgi alabilirsiniz.

Yerli Aşıda Hatırlatma Dozu

Yerli aşı Turkovac’ın üçüncü doz hatırlatma aşısı olarak kullanılması ise planlar arasında bulunmakta. Yapılan çalışmada, günde en fazla 300 bin üretilebileceği, üretim bantları için üç şirketle anlaşma yapıldığı belirtiliyor. Yetkililer, 

“Yerli aşının devreye girmesi, aşı ile ilgili endişelilerin güvenlerinin artması aşı olmalarını sağlayabilir. Ayrıca ithalata ödediğiniz dövizden kurtuluruz. İhracat imkanı da yaratılırsa büyük avantaj sağlanır.” Yorumlarında bulunuyor.

OLDUKÇA ETKİLİ TURKOVAC

DSÖ’nün %50 etkinliği yeterli bulduğu belirtilirken, yapılan çalışmalarda Turkovac’ın Sinovac’dan daha etkin olduğu belirlendi. Aşının, İngiliz varyantı virüs için başarılı koruma sonucu verdiği, Delta varyantı için de denemelerin sürdüğü bilgisi belirtildi. Aşının, üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde tamamlanarak, dozun etkinliği, iki aşı arasındaki etkinlik farkı gibi değerlendirmeler ise yapıldı. Aşı çalışmalarına 18-55 yaş grubunda olanlar katıldı.

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Egemen Bağış’tan önemli uyarı!

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0