a

Kovid-19 Ne Zaman Bitecek?

Görüldüğü üzere bu Salgını Toplumsal bağlamda bitirebilmek için elimizde "Aşılama " ile kazanacağımız "Bağışıklık" dışında kullanabileceğimiz başka bir çözüm şu an mevcut değildir. Diğer bir deyişle "Aşılanmaktan" başka bir çare görünmemektedir.

Toplumsal bağlamda Kovid-19’un tamamen sona ermesi için iki “Doğal”, bir de “İnsan” eliyle başarılacak bir çözüm  var. Birinci Doğal çözüm, Dünya’da yaşayan tüm insanların büyük bir çoğunluğu yıllarca süren bir Salgında, Doğal olarak virüsle karşılaşarak “Toplumsal bir Bağışıklık” oluşturur ve sonunda sağ kalanlar bağışıklık kazanarak Pandemi (Küresel Salgın) doğal olarak sonlanır yani “Sürü Bağışıklığı” denilen olay gerçekleşir. İkinci Doğal yol olarak bu virüs büyük bir  Mutasyon (Değişim) daha geçirerek ” Bulaşma veya Hastalık ” yapma kabiliyetini kaybederek diğer Korona virüsler gibi yok olup gider.

Görüldüğü üzere bu Salgını Toplumsal bağlamda bitirebilmek için elimizde  “Aşılama ” ile  kazanacağımız “Bağışıklık” dışında kullanabileceğimiz başka bir çözüm şu an mevcut değildir. Diğer bir deyişle “Aşılanmaktan” başka bir çare görünmemektedir.

Elbette bireysel olarak Kovid-19 ‘den korunmak için Kişisel korunma tedbirleri almak çok önemlidir. Artık adeta ezberlediğimiz “Maske, Mesafe ve Hijyen” yanında güçlü bir Bağışıklık sistemi ile Kovid-19 ile baş edebilliriz. Özellikle “Dengeli ve Zengin Beslenme”, “Yeterli ve Kaliteli Uyku” ve “Günlük Fiziksel Aktiviteler” in Bağışıklık Sistemimizin güçlendirilmesi için temel faktörler olduğunu bilmeliyiz. Çok yorulmak,  yetersiz ve dengesiz beslenmek, Diyabet(Şeker Hastalığı), Kanser, Kronik Kalp , Böbrek ve Solunum Hastalıkları gibi birçok etken bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Akdeniz tipi Beslenme ; Süt, Yoğurt, Kefir, Ayran gibi hayvansal besinleri tüketmek; Haftada üç gün Balık yemek; Her gün mümkün olduğunda açık havada yürümek veya evde camları açarak Fiziksel Eksersizler yapmak; bu dönemde Stresi azaltmak; Sigara ve diğer tüm Tütün ürünlerini kullanmamak ; Alkolden uzak durmak; her gün 2 litreye yakın “Su içmek ” faydalı olacaktır.

Hepinize hastalıklardan, Salgından uzak, Sağlıklı, Mutlu geçireceğiniz günler, haftalar diliyorum…

Op.Dr.Atıl Birol

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Irak Başbakanı Kazımi: “Irak'ın Türkiye ve diğer komşuları için tehdit alanı olması mümkün değildir”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0