a

Köy Okulları Üretiyor

İzmir Bergama Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu “Köy Okulları Üretiyor” adlı proje kapsamında tüm Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

Bergama Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri uzaktan eğitim döneminde ürettikleri organik zeytinyağı ile adından söz ettiriyor. Salgın sürecinde organik zeytinyağı üretimi fikrini hayata geçiren öğretmen ve öğrenciler, okul bahçesinde bulunan zeytin ağaçlarını üretime kazandırdı. Genç girişimciler, öğretmenleri eşliğinde bahçedeki zeytin ağaçlarından topladıkları zeytinleri,  zeytinyağına dönüştürerek şişeleme işlemini gerçekleştirdi. Bu hasat döneminde elde edilen 25 litre yağ, yarım litrelik şişelere konularak satışa sunuldu. 50 adet zeytinyağının tamamı bir gün içerisinde tükendi.

Üreten okul fikrinden yola çıkarak markalaşma yolunda ilerleyen Bergama Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu, elde ettikleri mahsulün kalite standardını daha da yükseltmek üzere çalışmalara devam ediyor. Bu amaçla okul bahçesindeki uygun alanlara daha fazla zeytin ağacı dikmeyi ve gelecek yıllarda ürün rekoltesini arttırmayı amaçlıyorlar.

13 öğretmenin görev yaptığı okulda okul müdürü Murat Mutlu, müdür yardımcısı Uğur Ural, fen bilimleri öğretmeni Emel Sezer ve İngilizce öğretmeni Aysun Kavas sürecin tüm aşamalarında öğrencilerle beraber görev aldı. Genç girişimciler öğretmenleri ile zeytinyağlarının şişelenmesinden, etiket ve kutu tasarımına kadar birlikte çalışarak salgın dönemini fırsata çevirmeyi başardılar.

Bergama Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu, “Köy Okulları Üretiyor” adlı proje ile Türkiye’deki köy okullarına örnek bir model sunarak köy okullarının üretime katılmasını hedefliyor. Önümüzdeki yıllarda ürün çeşitliliğini arttırmayı amaçlayan girişimci öğrenciler, marka olarak köylerinin adı olan  “Ayasköy” markasını tescil ettirerek turşu, sirke, salça, yumurta gibi diğer ürünleri de okul kooperatifleri aracılığıyla satışa sunmayı planlıyor.

Birlikte Üreten Birlikte Büyüyen Bir Aileyiz

Proje ile ilgili konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, “İzmir eğitim ailesi; birlikte üreten, birlikte büyüyen bir aile. Bu toprakların en kıymetli hazinesi evlatlarımız, bu bereketli toprakların eşsiz mahsullerine sahip çıkıyor. Eğitimin yalnızca dört duvarla sınırlı olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Özellikle köy okullarımızda hayata geçirilen bu projeler bizi çok mutlu ediyor. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Küçük yaştan itibaren öğrencilerimize özgüveni ve girişimci ruhu aşılarken aynı zamanda güzel ülkemizin zenginliklerini de fark ettiren kıymetli meslektaşlarımı tebrik ediyorum. Salgın sürecinde umutsuzluğa yılgınlığa kapılmadan birlikte üreteceğiz birlikte başaracağız dedik. Şimdi bunun meyvelerini toplamak bizlere büyük bir haz ve gurur veriyor.” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bergama Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi sevinci

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0