a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • Milletvekili Sındır, “Esnafı yaşat ki insan yaşasın!”

Milletvekili Sındır, “Esnafı yaşat ki insan yaşasın!”

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bayındır’da Esnaf Ve Sanatkarlar Odası ve Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret etti;” pazarcı ve çarşı esnafı gezisinde salgınla, vergiyle, zamla tükenen esnafın Meclis’te sesi olmaya devam edeceklerini söyledi.

Bayındır CHP İlçe Başkanı Hüseyin Behzat Aydilek’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalışma programına CHP İzmir İl yöneticileri, ilçe yöneticileri, kadın kolları başkanı ve yöneticileri de eşlik etti.

“ESNAF BORÇ DEĞİL, KARŞILIKSIZ NAKDİ DESTEK İSTİYOR”

Girdiler nedeniyle esnafın çok zor durumda olduğunu ifade eden Sındır; “Esnaf borç değil, karşılıksız nakdi destek istiyor. Borçlarının faizsiz taksitlendirilmesini talep ediyor. Kira, işyeri masrafları ve ağır vergiler altında ezilen esnafımız Türkiye’nin dört bir yanında kepenk indiriyor. 2021 yılında her gün ortalama 260 esnaf kepenk kapattı. Son 5 ayda 40 bin esnaf iflas bayrağını çekti. İktidarın esnafa verdiği göstermelik destekler, esnafın yaralarına merhem olmuyor. Pandemide yurttaş, esnaf, işçi, emekçi yalnız bırakıldı. Salgının başladığı günden bu tarafa yüzbinlerce esnaf ticari faaliyetine son verdi. Ekonomik krizin derinleştiği son bir yılda esnafımız borç batağına sürüklenirken iktidar, esnafımıza hibe değil borç desteği sağladı. 128 milyar doları buharlaştıranlar, sosyal ve ekonomik hayatın olmazsa olmazı esnafımızın sıkıntılarını görmezden geldi, yok saydı” dedi. 

“İŞSİZLİK, YOKSULLUK, HAYAT PAHALILIĞI SON BULACAK”

Toplumun tüm kesimlerinin zor günlerden geçtiğini ifade ederek sözlerine devam eden Sındır, “Milletin parasını geçmediğimiz yollara, köprülere, uçamadığımız havaalanlarına, gitmediğimiz hastanelere değil can çekişen esnaflarımıza hibe desteği olarak verin. Salgınla, vergiyle, zamla tükenen esnafımızın Meclis’te sesi olmaya, haklarını aramaya devam edeceğiz. Esnafı yaşat ki insan yaşasın. Kira stopajını, SSK primini, muhasebe stopajını, damga vergisini, kurumlar vergisini kaldırın dedik, AKP dünyayı kasıp kavuran bir salgında bile esnafı görmezden geldi. Salgının faturasını halka kesen, salgının en ağır hesabını esnafa ödeten, emeğini alın teriyle harmanlayan esnafımızın taleplerine kulak tıkayan iktidardan halkımız ilk genel seçimlerde yetkiyi alacak. İktidar değişecek, işsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı son bulacak” dedi.

“KOOPERATİF VARSA KALKINMA VARDIR, GELİR ADALETİ VARDIR”

Bayındır Esnaf Ve Sanatkarlar Odası ve Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziyaretleri esnasında sözlerini sonlandıran Milletvekili Sındır şöyle konuştu: “Gittiğimiz her yerde örgütlenmenin ve kooperatifçiliğin önemini anlatıyoruz. Kooperatifçiliği yaşatıp, sürdürülebilir kılmanın; ülkemizin kalkınmasında ve ekonomik zorlukların aşılmasındaki önemini biliyoruz. Kooperatifçiliğin toplumsal bir olgu olduğunu ve özünde dayanışmanın yattığını her zaman dile getiriyoruz. Üreten ve ürettiğini hakça, adilce paylaşan bir Türkiye hayaline ulaşmamızda kooperatifler çok önemli yer tutacak. Kooperatif varsa kalkınma vardır, gelir adaleti vardır.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AK Parti İzmir’den, en özel ‘Babalar Günü’ kutlaması

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0