a
  • Sahra Haber
  • Gündem
  • Patronlar, elektrik dağıtım şirketlerinin kamulaştırılmasını istiyor

Patronlar, elektrik dağıtım şirketlerinin kamulaştırılmasını istiyor

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Akın Akıncı, elektrik dağıtım şirketlerinin acilen kamulaştırılması ve bu yıl özelleştirilmesi düşünülen TEİAŞ’ın da yeniden masaya yatırılması gerektiğini belirtti.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Akın Akıncı, elektrik dağıtım şirketlerinin acilen kamulaştırılması ve bu yıl özelleştirilmesi düşünülen TEİAŞ’ın da yeniden masaya yatırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye iş dünyası, önce doğalgaz ve elektrik kesintileri, ardından da çok yüksek elektrik zamlarını konuşurken, bunların üstüne de Isparta’nın karanlığa gömülerek 4 gün elektriksiz kaldığını ve zor bir süreçten geçildiğini anımsattı.

Isparta’nın kar yağışıyla birlikte elektriksiz kalmasının birçok şeyi de sorgulamayı beraberinde getirdiğini ifade eden Akıncı, ‘’Isparta elektrik kesintileri nedeniyle 4 gün mağdur kaldı. Bu elektrik özelleştirmelerini yeniden tartışılmasına yol açtı. Özelleştirmeler Isparta gibi handikapları ortaya çıkarıyorsa elbette özelleştirmeler yeniden ele alınmalı ve tartışılmalı’’ dedi.

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinin 2004 yılında başlayıp 2013’de tamamlandığını ifade eden Akın Akıncı, şöyle devam etti.

‘’Özelleştirilen elektrik dağıtım şirketleri geldiğimiz bu günlerde tartışılmaya başlandı. Devleti yönetenler, kaynak yaratmak için ağır yük gördükleri kurumları özelleştirebilir. Ancak bunun sonucunda yaşanan handikaplar ortaya çıkıyorsa bunlar da mercek altına alınması, yeniden tartışılması gerekir. Elektrik artık lüks değil. Bir insan hakkı, insan hakları gibi bir şey oldu. Bu noktada bu zarflar yeniden açılmalı. Bununla birlikte Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 2022 yılı sonuna kadar özelleştirilmesi düşünülen TEİAŞ diye şirketimiz var. Elektrik üretiminin tam kalbi durumunda… TEİAŞ her yıl devamlı kâr eden bir kurum. 2021 verilerine göre 5 milyar lira kârı var. Türkiye’de 710 bin kilometre civarında hatları, direkleri var. TEİAŞ’ın özelleştirilmesi konusu bu koşullarda yeniden tartışılmalı.’’

Acilen kamulaştırılmalı

TEİAŞ’ın özelleştirilmesinin yaşanan bu olaylardan sonra yeniden tartışmaya açılmasının yararlı olacağını öne süren Akıncı, şunları kaydetti.

‘’Kamuya bir kalemde kaynak aktarılacak diye bu şirket özelleştirilmeli mi veya gündeme getirilmeli mi diye düşünüyorum. Pencereye büyük bakılmalı. Biz ANSİAD olarak siyaset üstü kurum olarak, bu tip üretim biçimi de olsa biz siyaset üstü davranmaya çalışıyoruz. Elektrik artık lüks değil. Doğal bir ihtiyaç. Bunlar yeniden masaya yatırılmalı ve elektrik dağıtım şirketleri acilen kamulaştırılmalı.’’ 

Elektrik dağıtımının özelleştirilmesinden sonra elektrik fiyatlarındaki artışların hiçbir zaman gündemden düşmediğini ifade eden ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, ‘’Son dönemde yapılan zamlar, iş hayatının ve sanayicinin enerji maliyetlerinin çok fırlamasına ve pahalı hale gelmesine yol açtı. Öte yandan hane halkının da altından kaldıramayacağı yük haline geldi’’ dedi.

Batı Akdeniz İş İnsanları Federasyonu (BAKSİFED Başkanı Abdullah Erdoğan da, özelleştirmelerde çok adil olunması, peşkeş çekilmemesi gerektiğini belirterek, özelleştirme şartlarının net yapılması gerektiğine dikkat çekti. Erdoğan, şunları kaydetti.

‘’Özelleştirmede personel çıkartılmaması ve yeni yatırımlar yapması net olarak şartnamede yer almalı. Enerjide ek yatırımlar yapılması şartı sağlanmalı ve takip edilmeli. Özelleştirmelerde adil ve şeffaf olunmalı. Teknolojik yatırımları öngören özelleştirmelerden yanayız. Ahlaklı, seviyeli, eşit şartlarda yapılan özelleştirmelerden yanayız. Sonuçta tahsilat yapan firma konumunda değil aynı zamanda yatırım yapan ve enerji verimliliğine öncelik veren bir anlayışta yapılmalı.’’ 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uyuşturucu paketlerinde Putin fotoğrafları

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0