a

Prag ve Çek Cumhuriyeti Rehberi hazırlandı

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın videolu mesajının bu haftaki konusu; Prag Büyükelçiliği  ve T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın birlikte hazırladığı Prag ve Çek Cumhuriyeti Rehberi oldu.

Rehberin Çek Cumhuriyeti’nin tarihinden, ticaret ve vergi kanunlarına kadar  bir çok önemli  alanı kapsadığını belirten Büyükelçi Egemen Bağış, ” Bu hafta sizlere Büyükelçiliğimizin yeni bir yayın çalışması hakkında bilgi arz etmek istiyorum. 

Yakında Çek Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşlarımıza dağıtacağımız Prag ve Çek Cumhuriyeti Rehberimize internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

Büyükelçiliğimizin T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ile birlikte hazırladığı Çek Cumhuriyeti ve Prag Rehberi adlı çalışma aslında bizim de 2019 sonunda bu onurlu göreve atanmamızdan itibaren merak ettiklerimiz, sorduklarımız ve öğrendikçe yararlandığımız bilgileri biraya getirme fikri ile oluştu. 

Çek Cumhuriyeti ve tarihi hakkında genel enformasyondan tutun, ticaret ve vergi kanunlarına, Çek adetlerinden şehrin turistik yerlerine kadar bir çok konuda faydalı bilgilere kadar bir çok alanı kapsayan bu çalışmayı beğeneceğinizi umuyoruz. “dedi.

ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMEKTEN GURUR DUYUYORUM

Konuşmasının devamında  Gazi Mustafa Kemal Atatürk , Nazım Hikmet, Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi önemli şahsiyetlerin yaşamış olduğu topraklarda Türkiye’yi temsil etmekten gurur duyduğunu İfade eden Egemen Bağış, desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve rehberin hazırlanmasında emeği geçen T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Başkanı Abdullah Eren’e teşekkürlerini iletti.

Büyükleçi Bağış şunları söyledi:

Her vesile ile vurguladığım gibi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazi olduktan sonra tedavi amaçlı uzun süre kaldığı topraklarda, Türkçemizi en güzel kullanan şairlerimizden Nazım Hikmet’in sürgün döneminin en güzel şiirlerini üzerine yazdığı, edebiyatımızın klasiklerine imza atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Büyükelçilik yaptığı Avrupa’nın tam merkezindeki büyüleyici altın şehir Prag’da ülkemizi temsil etmek eşim Beyhan ve benim için tabii ki her zaman büyük bir gurur vesilesi olacak.

Türkiye’nin Çek halkının en çok tercih ettiği turizm destinasyonlarından biri olması ve Çekya’nın Türk öğrenciler için değişim programları kapsamında en çok tercih edilen ülkelerden biri olması da halklarımız arasındaki bağı kuvvetlendirme konusundaki çabalarımıza güç ve ivme katmaktadır. 

Birinci Dünya Savaşı’nın Galiçya cephesinde şehit düşerek Çek Cumhuriyeti topraklarındaki üç ayrı şehitlikte Çek halkının ebedi misafiri olarak yatan kahraman askerlerimiz, halklarımız arasındaki en özel bağı oluşturmaktadır. Türk milletinin temsil edildiği Büyük Millet Meclisi’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminde hasar gören 1920’li yıllardan kalma Bohemya kristali avizelerinin Çek Hükümetince yenilenmiş olması da halkımızın takdirini kazanmıştır. 

Gençlik yıllarımızda, 17 sene ABD’de yaşarken ve Türk derneklerinde gönüllü çalışmalar yaparken edindiğimiz gurbetçi ruh ile Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan, vatanını seven ve devletine sadık tüm vatandaşlarımızın her sorununu kendimizin bilerek, görevimizi başarıyla gerçekleştirmek için onların destek ve işbirliğini çok önemsiyor ve onlarla sıklıkla bir araya gelmeye çalışıyoruz. 

ABD’deki dernekçilik yıllarımızda bir benzerini hazırladığımız böylesi bir rehberin gerek bu ülkede yaşayan gerekse ziyarete gelen tüm vatandaş, soydaş ve dostlarımıza yardımcı olacağını umut ediyoruz. 

Böyle bir yayın fikrimizi paylaştığımız T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Başkanımız Sayın Abdullah Eren beyefendiye projemize destek verip rehberin bastırılmasına yönelik destekleri için içtenlikle teşekkür ediyorum.  

Her türlü girişim ve çabamızda destek ve yardımlarını esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, gerek Ankara’da farklı kurumlarımızda gerekse de buradaki Büyükelçiliğimizde birlikte çalıştığımız ve bu rehbere emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımıza ve vatandaşlarımıza da müteşekkiriz. 

Vatandaşlarımıza yönelik faydalı bilgiler içeren bu tür bir çalışma ilk kez bir Büyükelçiliğimiz tarafından yapılıyor. Umarız faydalı bir ilham kaynağı olur. 

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletini seven tüm vatandaşlarımıza ve ülkemizin tüm dostlarına kapımızın her daim açık olacağını hatırlatmak isterim. 

Gurbette üstlendiğimiz onurlu sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışırken hepinizin destek ve duasını bekliyoruz. 

Kalın sağlıcakla… iyi Pazarlar..

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karşıyaka Cemiyeti Açılışa Akın Etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0