a
  • Sahra Haber
  • Gündem
  • Rektör Budak, “Veriye dayalı gerçekleştirdiğimiz uygulamalar bilimsel üretkenliğimizin artmasında etkili oldu”

Rektör Budak, “Veriye dayalı gerçekleştirdiğimiz uygulamalar bilimsel üretkenliğimizin artmasında etkili oldu”

İZMİR (Ege Ajans)-Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından “Yükseköğretimde Veriye Dayalı Stratejik Uygulamalar ve Ege Üniversitesi” konferansı gerçekleştirildi. EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kurumsal Veri Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Adem Kalınlı verdi. Konferansa Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Hakan Atılgan, EÜ Senato üyeleri, fakülte dekanları, bölüm başkanları ve akademisyenler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi, güçlü araştırma altyapısı ve köklü akademik geleneği ile bilim camiasında sahip olduğu konumu her geçen gün daha ileri taşımaktadır. Yakalamış olduğumuz bu ivmeyi, 66 yıldır ilerlediğimiz bilim yolculuğunda başarıya attığımız her adımı kuvvetlendiren değerlerimize borçluyuz: yetkin akademik kadromuz, köklü akademik mirasımız ve sürekli öğrenmeyi ilke edinen öğrencilerimiz. Bizleri Ege Üniversitesi yapan tüm bu zenginliklerimizin yanı sıra, gelişim odaklı kurumsal politikalarımız, yenilikçi ve çağdaş yönetim anlayışımız, bilime ve ülkemize olan adanmışlığımız ise başarılarımızın ardındaki diğer kilit unsurlar olarak öne çıkıyor. Bugün, başarılarıyla andığımız tüm kurumların ortak paydası, gerek sistemleri gerek uygulamalarıyla çağa yön veren yeniliklere entegre olmalarıdır. Ege Üniversitesi olarak çağın gereksinimlerine göre yaptığımız çalışmalar  ve veriye dayalı gerçekleştirdiğimiz uygulamalar bilimsel üretkenliğimizin  artmasında etkili oldu” dedi. 

 “Ege Üniversitesi,  yüksek potansiyele sahip bir üniversite”

ODTÜ Kurumsal Veri Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Adem Kanlı sunumunda Türk Yükseköğretim sistemine dair genel değerlendirmelerde bulunarak, kurumsal verilerin elde edilmesi, kurumsal yönetim sistemlerinin aktif kullanımı ve veri değerlendirmelerinde kullanılan ölçütler hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Kalınlı sunumunda Ege Üniversitesi’nin kurumsal verilerini de değerlendirerek son 4 yılda kat ettiği yükselişi değerlendirdi.

Ege Üniversitesinin yüksek potansiyele sahip bir üniversite olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kalınlı, bu potansiyelin ortaya çıkarılması ve ileriye taşınmasının önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kalınlı, “Ülkemizde çok sayıda üniversite var, ülkemizin kalkınması için yükseköğretimin çok kritik bir misyonu var. Yükseköğretim Ar-Ge veya insan kaynakları gibi ne kadar nitelikli çıktılar üretebilirse, bu ülke o kadar ileri gidecektir. Bu nedenle, Yükseköğretimimizi her anlamda verimli kılmamız gerekiyor. Haliyle, kurumlar arasında bir pozitif rekabet ve dayanışma son derece önemli. Yüksek nitelikli kurumlarımız ne kadar artarsa, bu ülke o kadar hızla ileri gidecektir. Bir yükseköğretim kurumunu ileri taşımak istiyorsak, yüksek katma değerli çıktılar üretelim diyorsak, bunun arkasında yatan motivasyon; “Var olan kaynak ve imkanlarla bizler kurumu mümkün olduğu kadar nasıl etkin ve verimli yönetebiliriz? sorusu olacaktır. Bu durum, kaynaklar yeterli olsa da stratejik yönetimi zorunlu kılıyor. Eğer sistematiklerimizi iyi kurgulayabilirsek, yükseköğretimin verimli kılınması ve yüksek katma değerli çıktıların elde edilmesi mümkün olacaktır” dedi. Dünya çapında nitelikli üniversitelerde üç temel unsurun arasında dinamik bir etkileşim olduğunu belirten Prof. Dr. Kalınlı, “ Bu unsurlardan ilki; nitelikli insan kaynağını çekebilmektir. Çünkü kurumların performansı, mensuplarının performansıyla ölçülür. Haliyle siz ne kadar nitelikli öğrenci ve araştırmacıya sahipseniz o kadar ileri gidebilirsiniz. İkinci unsur; bol mali kaynak oluşturabilmektir.  Araştırma ve eğitim çoğu kez mali kaynaklarınızın varlığı ile

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Sürekli’den gündem değerlendirmesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0