a

RTÜK’ün FOX TV soruşturma kararı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Ebubekir Şahin’in Twitter’den yaptığı ”soruşturma” kararı tartışma yarattı. 

Şahin, paylaşımında, şu ifadelere yer verdi:

”Tarafsızlık, medya kuruluşlarının haber bültenlerinde basın etiğinin gereğidir. FOX Ana Haber sunucusunun adeta muhalefet lideri gibi davranması kabul edilemez. 6112 sayılı Yasa bunu emreder. İlgili sunucunun kamuoyunu yanlış yönlendirme çabaları hakkında inceleme başlatılmıştır” 

FOX TV ana haber sunucusu Selçuk Tepeli hakkında başlatılan soruşturma paylaşımı sosyal medyada çok sayıda yorumlara neden oldu.

”Hukuka aykırıdır”

Basın Konseyi’nde yapılan açıklamada, şunlara yer verildi:

”Nefret söylemi, gerçeğe bağlılık ve ahlak kurallarına aykırılık içermeden, eleştirel bakışla düşüncesini yayma ve açıklama hakkını kullanan anchormana, RTÜK Başkanı’nın ‘sahibinin sesi’ edasıyla inceleme başlatması hukuka aykırıdır. Yetkisini aşan RTÜK Başkanı, iktidara muhalif ses bırakmamayı görev edinmiş, eleştirel ve bağımsız yayın yapan televizyonları kendince yıldırma ve korkutma yolunu açmaya kalkışmıştır. Ancak, böyle bir yol açılmasına hem yasalar hem ifade ve basın özgürlüğünü savunanlar asla izin vermeyecektir.

Bilinmelidir ki; Anayasa’nın 133. maddesine dayalı olarak 6112 sayılı Kanunla kurulan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun tarafsız bir kamu tüzel kişiliği olması öngörülmüştür.”

”Apaçık şekilde taraflı davranmakta”

İlgili mevzuata göre üst kurulun görevlerinin hatırlatıldığı açıklamada, şunlara yer verildi:

”Yasanın açık hükmüne göre tarafsız olması gereken RTÜK’ün Başkanı, uzunca bir süredir apaçık şekilde taraflı davranmakta; yasal görevi olan ifade ve haber alma özgürlüğünü ve düşünce çeşitliliğini koruması gerekirken iktidarın bir temsilcisi gibi konuşup hareket etmekte; iktidara yakın organları kollamakta, muhalif olanları ise sistematik şekilde hedef almaktadır.

RTÜK Başkanını, yasal görevlerinin ve Anayasal konumunun bilincinde olmaya, görev ve yetkilerini aşarak kötüye kullanmamaya ve hukuka saygılı davranmaya davet ediyoruz.

Başkanının aksine tutumda ısrar etmesi ve taraflı davranarak hukukun dışına çıkması, hiç şüphesiz, hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunu gerektirecektir.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KKTC’de pazar günü erken seçim yapılıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0