a

Rusya ABD’ye sert çıktı: Sınırı aşma

Rusya ile ABD arasındaki gerginlik, bu haftaki yoğun diplomatik görüşmelere rağmen dinmiyor.


Rusya Cumhurbaşkanlığı Kremlin bugün, ABD’nin Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya kalkışmasının iki ülke arasındaki çalkantılı ilişkilerde bir “sınırın” aşılması anlamına geleceğini söyledi.

Bu açıklama, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’daki girişimlerine yaptırım uygulamayı amaçlayan bir yasa tasarısının duyurulmasından sonra geldi.

Washington tarafından düşünülen yaptırımlar, özellikle Vladimir Putin’i hedef alıyor.

Rusya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitri Peskov, “Bir Devlet Başkanını hedefleyen yaptırımlar, sınırı aşan bir önlemdir; ilişkilerin kesilmesine eşdeğerdir” dedi.

Peskov, Amerikalı Demokrat senatörlerin teklifinin Rusya ile Batı arasında bu hafta Ukrayna konusunda gerginliğin tırmanması üzerine sürmekte olan “Müzakereler için yapıcı bir atmosfer oluşturulmasını kolaylaştırmadığını” kaydetti.

Bazı Amerikalı senatörler dün, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i cezalandırmayı amaçlayan ve Ukrayna’ya malî yardım yapılmasını öngören yasa tasarısı açıklamıştı.

“Ukrayna’nın Egemenliğini Savunma” adı verilen yasa tasarısı, Rusya Cumhurbaşkanı, Başbakan Mihail Mişustin, üst düzeyli askerî yetkililer ile bazı Rus bankalarına yaptırım öngörüyor.

Kremlin, bu yaptırım tasarısının açıklanmasının “son derece olumsuz olduğunu belirtti.

Açıklama, Ukrayna’da çatışma riskini azaltmak amacıyla bu hafta Rusya ile ABD arasında başlatılan yoğun diplomatik balenin yarınki son aşaması olan Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı’nın Viyana toplantısı öncesine rastladı.

ABD ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcıları Wendy Sherman ve Sergey Riabkov, İsviçre’nin Cenevre kentine pazartesi günü Ukrayna ve güvenlik konusunda gergin geçen görüşmelerde bulunmuştu.

Rusya ve NATO, dün de Brüksel’de bir araya gelmiş ve Avrupa’da güvenlik konusunda “derin görüş ayrılıklarına” dikkat çekmişti.

Sözcü Peskov, “Sağduyunun galip gelmesini ummak istiyoruz” dedi ve Rusya’nın “Diyaloğa devam etme konusunda her zaman siyasî iradeye sahip olduğunu ve olacağını” belirtti.

Amerikalılar ve Avrupalılar tarafından Batı’nın müttefiki olan komşusu Ukrayna’ya saldırı hazırlıkları yapmakla suçlanan Rusya, on binlerce Rus askerinin sınıra konuşlandırılmasının, Moskova tarafından etki alanı olarak görülen bölgelere NATO’nun düşmanca ve artan askerî varlığına cevap olduğunu ifade ediyor.

Rusya, Ukrayna’ya saldırma niyeti olmadığını ısrarla belirtiyor, ancak NATO’nun gelecekteki her türlü genişlemesine yasak getiren bir anlaşma imzalanmasını talep ediyor. Bu talep, Batı’da kabul edilemez olarak görülüyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

2021’de küresel felaketlerin maliyeti 77 milyar dolar oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0