a

Rusya domateste kota, biberde yasağı kaldırdı

Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra ABD ve AB tarafından yaptırımlar uygulanan Rusya, gıda sorunu yaşamamak için Türk domatesine koyduğu kota ve biber alım yasağını kaldırdı.

Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra ABD ve AB tarafından yaptırımlar uygulanan Rusya, gıda sorunu yaşamamak için Türk domatesine koyduğu kota ve biber alım yasağını kaldırdı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya’nın Türkiye’den domates alımına kota, zirai ilaç kalıntısı bulunduğu gerekçesiyle geçen yıl da Antalya ve İzmir bölgelerinden biber alımını yasakladığını anımsattı.

Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra ABD ve AB’nin Rusya’ya yaptırımlar uyguladığını ve gıda sıkıntısı yaşadığını ifade eden Çavuşoğlu, Rusya’nın domateste kotayı kaldırdığı söyledi. Biberde de yasağın kaldırıldığını belirten Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’ya ihracatın yavaş da olsa ihracatın başladığına dikkat çekti.

Ukrayna’ya ihracatın Bulgaristan sınırı ve Romanya karayolu üzerinden yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, Rusya’da ise Ruble’nin çok değer kaybetmesiyle bu ülke vatandaşlarının alım gücünün çok düştüğünü söyledi. Ümit Mirza Çavuşoğlu, ‘’Yollar izin verdiği sürece her iki ülkeye de ihracat az da olsa yeniden başladı’’ dedi.

Rusya’nın Türk ürünlerine ihtiyacı var

Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş da, hem Ukrayna hem de Rusya’ya ihracatın sürdüğünü söyledi. Ancak, Rusya’ya yapılan ihracatın artık Ukrayna üzerinden gerçekleşmeyeceğini ifade eden Durdaş, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın Türkiye’nin tarımsal ihracatına olumlu yansıyacağını kaydetti. Durdaş, şöyle devam etti.

‘’Tarımsal üretimde Türkiye ve Rusya birbirine bağımlı. Rusya domateste kotayı, biberde de alım yasağını kaldırdı. Ama nar, üzüm ve mandalinada ise yasak devam ediyor. AB’nin yaptırımları nedeniyle Rusya gıda tedarik zincirini Türkiye’den sağlamak zorunda. Bu nedenle turizm sektöründe sıkıntı yaşanabilir ama tarımsal ürün ihracatında olumlu yansıyacak.’’ 

Rusya’nın Türkiye’ye koyduğu 250 bin tonluk domates kotası, Ukrayna’yı işgal etmesi sürecinde dolmuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara Barosu Yönetim Kurulu yeni başkanı belirleyecek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0