a
  • Sahra Haber
  • Sağlık
  • Sağlık Bakanlığı Açıkladı! Aşılı ve Negatif Temaslıya Karantina Olmayacak..

Sağlık Bakanlığı Açıkladı! Aşılı ve Negatif Temaslıya Karantina Olmayacak..

Sağlık Bakanlığı’ndan son dakika açıklaması.. Tam aşılı, 2. doz aşısını yaptıran ve aşı yaptırdıktan sonra 14 günü dolanlar, Covid-19 hastalarıyla temas ederse HES kodu 5 gün riskli sayılmayacak. Ayrıca, 6 ay içinde Kovid-19 geçirmiş olanlara da izolasyon uygulanmayacak. Detaylar haberimizde..

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Rehberi’ndeki değişiklik ile iki doz aşısını yaptıran temaslılardan 6 ay içinde Kovid-19 geçirmiş olanlar varsa risksiz sayılacak. Pozitif vakalarla temas edenlerin HES kodları ilk 5 gün temaslı sayılmıyor. PCR test sonucu negatif çıkarsa karantina da olmayacak. Detaylar son dakika

Tam Aşılı Olanlara İzolasyon Yok!

Aşılı ve test sonucu negatif olan vatandaşlar için yeni rehber ile detaylar belirlendi. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’ndeki değişiklik tam aşılı olan temaslıların izolasyonu ile ilgiliydi. Yapılan değişikliğe göre:Tam aşılı, 2. doz aşısını yaptıran ve aşı yaptırdıktan sonra 14 günü tamamlayanlar, Covid-19 hastalarıyla temas etse dahi HES kodu 5 gün riskli sayılmayacak.

Tam aşılı ve temaslı olan kişi, 5. günün sonunda PCR testi verecek.

Eğer, PCR testi sonucu negatifse izolasyon uygulanmayacaktır.

Ayrıca yeni güncelleme ile en az iki doz aşısını yaptırmış olan ve 6 ay içinde Covid-19 geçirmiş olanların, temaslı olsalar dahi HES kodları risksiz gözükecek.

Test Sonucu Pozitif Olanlara 9 Gün İzolasyon

Tam aşılı ve temaslı olanların 5. günün sonunda yaptırdığı test sonucu pozitif olursa 5’nci günde sayılarak +9 günlük izolasyon süreci başlayacaktır. 14. gün tamamlandığında karantina bitecek. Aşılı temaslılar 5. gün sonunda test vermezse, pozitif çıkanlara uygulandığı gibi 9 günlük izolasyon uygulanacak ve HES kodu riskli sayılmış olacaktır.

Delta Varyantına 14 Gün İzolasyon

Yine hasta PCR testi sonucu pozitif ve delta varyantı varsa 14 gün karantina olacak. PCR testi pozitif olan ancak Delta varyantı olmayan hastalar da 14 gün izolasyonda kalacak. Test sonuçları 10. gün sonunda negatif olursa devletdestekli.com izolasyon bitecek. Aşısız, delta varyantlı hasta ile temas edenler 14 gün, Normal Covid-19 hastası ile temaslı olanlar da 14 gün karantinaya girer ve 10. gün sonunda negatifse karantina süreleri biter.

6 Ay İçinde Covid Geçirenler Temaslı Sayılmayacak

Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon rehberinde yeni bir güncelleme daha yapıldı. Bu bilgiye göre, artık en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içinde Covid-19 geçirmiş olan vatandaşların HES kodu, pozitif biriyle temas etse bile risksiz gözükecektir.

İki doz aşınızı yaptırmış ve son 6 ayda hastalığı geçirmişseniz, HES kodunuz riskli olmayacak, sadece ‘Vaka Takip Modülü’ kaydınız yapılacaktır.

Pozitif kişilerle temas ettikten sonra, herhangi bir belirtiniz/semptomunuz varsa hemen en yakın hastaneye giderek PCR testi talep edebilirsiniz. Temaslı olduğunuz günden itibaren belirtiniz olmasa bile 5. gün PCR testi yapılır. Test yapılmadığı takdirde 6. günden itibaren temaslı gözükmeye devam eder ve karantinaya alınır.

Testi Negatif Olana Karantina Uygulanmayacak

Temaslı olan kişiler, 5. gün PCR testi yaptırdığında sonuç negatifse izolasyon olmayacak. Bu vatandaşlar 14 gün boyunca herhangi bir belirtiye karşı kendilerini kontrol edecekler. Takip edilecek 14 gün boyunca 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile huzurevinde kalanlara riskli grupta ise bakım verilemeyecek

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pistte 3. Ayak, İzmir Ülkü Park’ta

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0