a

Samsun’da Atatürk Anıtı’na saldırı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı Samsun’dan başlatmasının simgesi, Onur Anıtı bu sabah iki kişi tarafından urganlarla  kaidesinden sökülmeye çalışıldı. Saldırıyı gerçekleştiren iki kişi polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı

Samsun’un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Onur Anıtı, bu sabah iki kişi tarafından urganlarla kaidesinden sökülmeye çalışıldı.

Samsun Valiliği olayla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Urgan (ip) asmak suretiyle menfur saldırı gerçekleştiren iki kişi, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce yürütülen titiz çalışmayla kısa sürede yakalanmış ve sorgulamalarına başlanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele yolunda ilk adımı attığı Samsun’un simgesi haline gelmiş olan Atatürk Anıtına (Onur Anıtı) yapılan ve asla kabul edemeyeceğimiz bu saygısız menfur saldırının aydınlatılmasına yönelik adli ve idari süreç Valiliğimizce yakinen takip edilecektir” denildi.

Atatürk Anıtı’na yapılmak istenen saldırıya Samsun’da Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli başta olmak üzere, Samsun’da çok sayıda sivil toplum örgütü de tepki gösterdi. Atatürk Anıtı önünde toplanan ADD üyeleri, CHP İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Aksoy, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci  sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar, saldırıyı şiddetle lanetlediklerini belirttiler.

Işık Özkefeli, “Samsun’un Onur’u, gururu Atatürk Anıtımıza, Onur Anıtımıza yapılan saldırı kabul edilemez. Emniyet etraftaki mobese kameralarının bozuk olduğunu söyledi. Ne kadar doğru bilmiyorum, Samsun için asla kabul edilebilir bir durum değildir! Onur Anıtı, Samsun halkının Ata’sına minnetinin ifadesidir! İktidar eliyle Cumhuriyete ve Atatürk’e, tüm muhalif seslere hain, terörist şeklinde bölücü söylemlerin sonucu işte bu oldu. Lanetliyorum!” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Minibüsçüler hükümete seslendi…

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0