a

Sanayici ‘çatılara özgürlük’ istiyor

Sanayi bölgelerinde enerji sürekliliğini sağlamak olası elektrik kesintilerine karşı önlem almak amacıyla işletme ve fabrikaların çatılarına GES kurulmasını sağlamak amacıyla Antalya OSB tarafından başlatılan ‘Çatılara Özgürlük’ uygulamalarının başlatılması yeniden gündeme geldi.

Sanayi bölgelerinde enerji sürekliliğini sağlamak olası elektrik kesintilerine karşı önlem almak amacıyla işletme ve fabrikaların çatılarına Güneş Enerji Sistemleri kurulmasını sağlamak amacıyla Antalya OSB tarafından başlatılan ‘çatılara özgürlük’ uygulamalarının başlatılması yeniden gündeme geldi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, son günlerde sanayicinin en önemli sorununun birinin enerji sürekliliğinin gerçekleştirilememesi olduğunu belirtti. 

Geçen hafta hem elektrik hem de doğalgaz kısıntılarının sanayicilerin üretimini çok zorladığına dikkat çeken Bahar, OSB’lerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının zorunlu hale gelmeye başladığını söyledi. Bahar, şöyle konuştu:

‘’Bu günlerde gündeme rüzgar ve güneş enerji sistemlerinin devreye girmesi geliyor. Rüzgar ve güneş enerjisi ile ülkemizin enerjide ne kadar bağımsız olabileceğini dışarıdan ithal ettiğimiz enerjiyi ne kadar azaltabileceğini görüyoruz. Çatılara konulacak güneş panellerinin önemini bir kez daha hepimiz anlamış durumdayız.’’

Türkiye’nin dışarıdan enerji bağımlılığını azaltması ve OSB’lerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını sağlamak amacıyla 3 yıl önce ‘çatılara özgürlük’ kampanyası başlattıklarını anımsatan Bahar, OSB yönetimi garantörlüğünde çatılarda ayrı bir tüzel kişilik ile GES yatırımları yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bahar, şunları kaydetti.

‘’Fabrikalarda bir tüzel kişilik yani bir şirket var. Biz diyoruz ki, bu şirketin sahibi olduğu tüzel kişilik ile çatı birbirinden ayrılsın. İşletme veya fabrika çatısı ayrı bir tüzel kişiliğe dönüştürülsün. OSB’ler bu ayrı çatı tüzel kişiliğin garantörü olsun. Buraya yapılacak tüm yatırım OSB’nin garantörlüğünde bir yatırım olarak gerçekleşsin. Yani çatı altındaki tüzel kişiliğin fabrika sahibinin kredibilitesinden bir miktar almasın. Bu bir kanun ile gerçekleşebilir. Daha sonra tüm OSB’lerde çok büyük metrekarelere sahip fabrika ve işletmelerin çatılarına OSB garantörlüğünde çatı panelleri yerleştirilsin.’’

Çatılardaki GES’in 6-7 yıl içinde kendini amorti ettikten sonra GES çatılarının yeniden fabrika veya işletme tüzel kişiliğine devredilmesi gerektiğini ifade eden Bahar, şöyle konuştu:

‘’Örneğin Antalya Organize Sanayi Bölgesinin çatılarını şu anda tamamen ‘çatılara özgürlük’ prensibi ile özgürleştirsek bölgenin herhangi bir enerji ihtiyacı olmadan bu kısıntıları, bu kesintileri zorlamadan ve sanayicinin de cebinden para çıkartmamak suretiyle ihracat ve rekabet gücünü dünyada arttıracak bir biçimde geliştirmemiz mümkün. Ülkemiz, sanayicimiz rekabet gücümüz bunu yapmak zorundayız. Biz bunu 2019 yılından bu yana söylüyoruz.’’

Bakanlıktan destek bekleniyor

Antalya Organize Sanayi İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Erdal Kılıç da, Çatılara Özgürlük kampanyasına destek verdiklerini belirtti.

Ülke ekonomisi açısından sanayi bölgelerinde üretim için enerji arz güvenliğinin çok önemli olduğunu ifade eden Kılıç, ‘’Enerjide arz kısıntısı, sıkıntısı diye bir şey söz konusu olmamalı. Sanayicin birinci beklentisi arz güvenliğidir. Bir daha böyle sıkıntılar yaşamamak için Antalya OSB’nin 3 yıldır sürdürdüğü ‘çatılara özgürlük’ projesi uygulamaya başlatılmalı… Bu projenin çok önemli, çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı bu konu üzerine yoğunlaşıp projeye destek olmalarını bekliyoruz’’ dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Adalet Bakanı Gül istifa etti, yerine Bozdağ atandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0