a

Şişecam, İtalyan şirketi Refel’i satın alıyor

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı  Kırman: “Refrakter üreticisi Refel’in satın alınması Şişecam’ın bu yatırımları gerçekleştirirken önüne çıkabilecek tedarik risklerinin bertaraf edilmesini sağlayacak.Şişecem’ın, İtalyan refrakter üreticisi Refel’i satın alacağı açıklandı.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, yaptığı açıklamada, refrakter (ısıya dayanaklı malzeme) üretiminde pazarın önde gelen şirketlerinden Refel S.p.A’yı satın alma kararına ilişkin şunları söyledi:

“Dünya, küresel salgının ortaya çıkmasının ardından hiçbir ülkeyi ya da sektörü dışında bırakmadığı büyük bir değişim sürecine girdi. Koşulların anlık olarak değişebildiği bu yeni dönemde özellikle tedarik zincirindeki kırılmalara bağlı koşullara adaptasyon kabiliyeti artık hepimizin sahip olması gereken en önemli yetkinlikler arasında. Böyle bir atmosferde büyüme yolculuğunu sürdürebilecek olanlar, hedeflerine doğru çıktıkları yolda her şarta uyum için gerekli hazırlığı yapabilmiş şirketler olacak. 

Büyüme yolculuğunu faaliyet gösterdiği temel alanlarda dünyanın en büyük üç oyuncusu arasında yer alma hedefi ile sürdüren Şişecam, güçlü hedeflerine ulaşmak için stratejik öneme sahip doğru yatırımları hayata geçirmeye devam ediyor. Bu yatırımların planlanan zamana uygun olarak hayata geçebilmesi için kritik malzemelerin temininin garantisi, tedarik zincirinin bozulduğu bu dönemde artık daha da kilit rol oynuyor.” 

“Tedarik risklerinin bertaraf edilmesi”

Cam fırın yatırımlarının planlara uygun gerçekleşebilmesi için en kritik konulardan birinin refrakter temini risklerini ortadan kaldırmak olduğunu dile getiren Kırman, şunları kaydetti:

“Refrakter üreticisi Refel’in satın alınması Şişecam’ın bu yatırımları gerçekleştirirken önüne çıkabilecek tedarik risklerinin bertaraf edilmesini sağlayacak. Şişecam’ın yatırımlarında sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda gerçekleştireceğimiz bu satın alma ayrıca, Avrupa ve dünya cam sektöründeki stratejik konumumuza da güç katacak.

Bununla birlikte, Şişecam’ın fırın tasarımlarına kadar uzanan güçlü AR-GE ve tasarım kabiliyeti, refrakter alanında da birçok inovatif ürün ve teknolojiyi cam sektörü ile buluşturmamızı sağlayacak. Şişecam, camın gelişimine bu alanda da ortak olarak, dikey entegrasyona yönelik bu son yatırımıyla kendi tedarik süreçlerini yönetirken, cam sektörü için sürdürülebilir değer yarattığı fayda alanını genişletme imkânı bulacak. Satın alma ile her geçen gün gelişmekte ve büyümekte olan bu sektörün en önemli oyuncularından birisi haline gelecek.” 

Şişecam hakkında 

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam, otomotiv, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında da öncü rol üstlenmiş durumda. Dünyada cam ev eşyasında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş üretici arasında yer alan Şişecam, dünyanın en büyük üç soda üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında da dünya lideri konumunda bulunuyor. 

Şişecam, 22 bin çalışanı, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte faaliyet gösteren bir Türk şirketi konumunda. 

1935 yılında, Türkiye İş Bankası iştirakı olarak kurulan Şişecam, 2021 yılında Türkiye’ye yönelik açıkladığı yeni yatırım planlarının toplam tutarı 6,5 milyar TL’yi (428 milyon Euro) aştı. 

Refel hakkında

Döküm refrakter malzemeleri üreticisi Refel, 1986 yılından bu yana Kuzey İtalya’da faaliyet gösteriyor. Refel, 2017’den bu yana bağımsız bir endüstriyel holding ve özel yatırım şirketi olan LIVIA Group’un bir parçası konumunda bulunuyordu. Tamamen bilgisayar tarafından kontrol edilen otomatik üretim kabiliyetlerine sahip olan Refel, kendi markası altında farklı cam fırını türlerinde kullanılmak üzere çok çeşitli refrakter ürünlerinin üretimini ve satışını gerçekleştiriyor. 

Refel aynı zamanda refrakter ürün geliştirme konusundaki AR-GE kabiliyeti ile de tanınıyor. Yüksek kaliteli fused-cast (eritmeli dökülmüş) refrakter üretimi ile öne çıkan Refel, yılda 6 bin tondan fazla üretim yapıyor. Bu üretim kapasitesi ile Refel, Çinli üreticiler hariç cam üretim tesislerindeki fırınlarda kullanılan global AZS refrakter kapasitesinin yüzde 20’ye yakınını elinde bulunduruyor. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kılıçdaroğlu’dan Karamollaoğlu’na “geçmiş olsun” ziyareti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0