a
  • Sahra Haber
  • Gündem
  • Soruşturma tamamlandı: Eski Rektör Bircan’a ‘Akademik Dedektif’ davası

Soruşturma tamamlandı: Eski Rektör Bircan’a ‘Akademik Dedektif’ davası

Adı öğretim üyelerine yönelik fişlemeler ile birkez daha gündeme gelen Adnan Menderes Üniversitesi eski rektörü Cavit Bircan ile ekibinin kontrolünde olduğu ileri sürülen ve mevcut ADÜ yönetimi ve öğretim üyelerine yönelik iftira, karalayıcı ve küçük düşürücü paylaşımlar yapan "Akademik Dedektif" adlı Twitter hesabı ile ilgili Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada yeni gelişmeler yaşandı.

DÜ Rektörü, ekibi ve öğretim üyeleri hakkında hakaret, iftira ve karalama içerikli paylaşımlar yapılan Twitter hesabı ile ilgili yapılan şikayetleri üzerine Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında çok sayıda öğretim üyesi ve ADÜ yönetiminin ifadelerine başvuruldu.

Genişletilen soruşturma kapsamında ADÜ eski rektörü Cavit Bircan ile bazı medya çalışanlarının da aralarında bulunduğu isimlerin Polis tarafından alınarak karakola götürülüp ifadeleri alındığı öğrenildi.

JET HIZIYLA DAVAYA DÖNÜŞTÜ…

Şikayetçi mağdur isimlerin verdiği bilgiler ve eski Rektör Bircan ile bazı basın çalışanlarının ifadelerinin alınmasının ardından Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlaanan iddianame mahkemeye gönderildi. Kabul edilen Savcılık iddianamesi üzerine eski Rektör Bircan ve iki basın mensubu hakkında 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 06. 04. 2022 tarih ve 2022 / 608 dosya no ile dava açıldığı ortaya çıktı.

TAKİPSİZLİK BOZULDU

Bu gelişmelerin yanı sıra ADÜ eski rektörü Bircan ile ilgili Adli yen bir gelişme daha yaşandı. Hakkında, Savcılık tarafından ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal gerekçesiyle yürütülen soruşturma da verilen takipsizlik kararı itiraz üzerine mahkeme tarafından kaldırıldı. Bircan’ın bu soruşturmanın tamamlanması sonrası yeni bir dava ile hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: gazetememleket.com

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KINIK’TA GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİYLE İFTAR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0