a
  • Sahra Haber
  • Genel
  • Suriye'nin kuzeyindeki Çobanbey beldesinde kurulan tıp fakültesi 16 Mart'ta eğitime başlayacak

Suriye'nin kuzeyindeki Çobanbey beldesinde kurulan tıp fakültesi 16 Mart'ta eğitime başlayacak

İSTANBUL (AA) – Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı olarak Suriye'nin kuzeyindeki Çobanbey beldesinde kurulan tıp fakültesi ve sağlık hizmetleri meslek yüksekokuluna öğrenci alımı için mülakatların tamamlandığı ve 16 Mart Salı günü eğitime başlanacağı bildirildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 Şubat 2021 tarihli ve 3519 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nın ardından 40 gün gibi kısa bir sürede Çobanbey Tıp Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunu gerekli araç, gereç ve donanımları temin etmek suretiyle eğitime hazır hale getirdiklerini söyledi.

Fakülte ve yüksekokula başvuran yaklaşık 800 öğrenciden ön değerlendirme neticesinde 365 öğrenciyi mülakata aldıklarını ve 12 Mart 2021 itibarıyla kayıt hakkı kazanan asıl ve yedek öğrencileri ilan ettiklerini belirten Prof. Dr. Erdöl, Yunus Emre Enstitüsü tarafından, kazanan öğrencilerin Türkçe Seviye Tespit sınavlarının 15 Mart Pazartesi günü gerçekleştirileceğini ve 16 Mart Salı günü 3 ayrı seviyede Türkçe eğitimine başlanacağını aktardı.

Eğitim neticesinde B2 seviyesini başarı ile tamamlayan öğrencilerin kazandıkları bölümlerde eğitimine başlayacağını ifade eden Prof. Dr. Erdöl, şunları kaydetti:

"Suriyeli öğrencilerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın destek ve teveccühleriyle küllerinden doğan Sağlık Bilimleri Üniversitesinde, kuruluş misyonuna uygun olarak eğitim görmenin ömür boyu gururunu yaşayacaklardır. Üniversitemizin banisi 2. Abdülhamid Han'ı, açtığı bu kapı ve kapılar için rahmet ve minnetle yad ederken, bunun bir başlangıç olduğunu ve ecdadımızın ardında attığımız ve dahi atacağımız adımların mütevazı ama elzem bir adımı olarak büyüyerek devam ettirme gayretinde olacağımızın bilinmesini isterim.

Biz kollarımızı açmaya, karşılıksız sevmenin adresi olmaya devam edeceğiz. Susuz coğrafyalara su kuyusu açarak susuzlukları giderdiğimiz gibi ilim ve bilim yuvaları açtıkça da susamış dimağları hapsedildikleri kuyulardan çıkaracağız."

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tarihi Kula Çarşısı'nda restorasyon başladı

HIZLI YORUM YAP