a

Teknoloji, obeziteyi artırdı

Prof. Dr. Dilek Yazıcı, dijital çağda beslenme alışkanlıklarımızın çok hızlı bir şekilde değiştiğini, akıllı cihazların fazla kullanılmasıyla birlikte hareketliliğin azaldığını belirterek “Obezite, en önemli sağlık problemi haline geldi” dedi.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı, dijital çağda beslenme alışkanlıklarımızın çok hızlı bir şekilde değiştiğini, akıllı cihazların fazla kullanılmasıyla birlikte hareketliliğin azaldığını belirterek “Obezite, en önemli sağlık problemi haline geldi” dedi. 

Obeziteyi, vücutta yağ miktarının artmasıyla ilişkili olarak ortaya çıkan kronik metabolik bir hastalık olarak tanımlayan Yazıcı, “Vücut kütle indeksi dediğimiz bir indeks var, kişinin kilogram cinsinden kilosunun, metre cinsinden boyunun karesine bölünmesiyle bir değer elde ediyoruz. Bu değer 25’in üzerindeyse kişiyi fazla kilolu, 30’un üzerinde ise kişiyi obeziteli olarak tanımlıyoruz.” diye konuştu. 

Tip 2 diyabet denilen sonradan ortaya çıkan şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, safra kesesi problemleri, reflü hastalığı, psikolojik problemler ve depresyonun obeziteli bireylerde daha sık görüldüğünü ifade eden Yazıcı, eklem problemleri ve bazı kanser türlerinin de obeziteli bireylerde artışa geçtiğini söyledi. Obezite hastalığında genetik, epigenetik, psikolojik, sosyal, toplumsal ve çevresel birçok faktörün etkili olduğunu ifade eden Yazıcı, “Kişinin doğumundan itibaren doğum kilosunun düşük veya yüksek olması, anne sütüyle beslenmemiş olması, çocukluğunda doğru sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerleşmemiş olması gibi birçok sebep obeziteye yol açabiliyor.” diye konuştu. 

Akıllı cihazların fazla kullanılmasıyla birlikte hareketliliğin de azaldığını, obeziteli bireylerin tedavisinin önündeki engellerden birinin damgalama ve ayrımcılık olduğunun altını çizdi. Ayrımcılık ve damgalanma endişesi nedeniyle obeziteli bireylerin hastanelere dahi başvurmak istemediklerini, toplum içine girme konusunda çekimser davrandıklarını ifade eden Yazıcı, almaları gereken sağlık hizmetinden mahrum kaldıkları için sağlık açısından olumsuz noktaya geldiklerini anlattı. 

Kilo verdikten sonra 

 Diyet, ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi yöntemlerinden birinin uygulandığı obeziteli bireylerin, kilo verme sonrası süreçte dikkat etmesi gereken noktalar olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Dilek Yazıcı, birçok kişinin eski kilosuna bazen daha fazlasına geri döndüğünü, bu nedenle mutlaka egzersiz yapılması gerektiğini söyledi. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara’da 15 yeni otobüs daha seferde

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0