a

THK 97 yaşında

Avrupa’nın en büyük amfibi yangın söndürme filosuna sahip Türk Hava Kurumu (THK) 97. yılını geride bıraktı. 

Avrupa’nın en büyük Amfibi Yangın Söndürme Filosuna sahip olan Türk Hava Kurumu (THK) 97. Kuruluş yıldönümünü kutladı. THK, CL-215 Bombardier tipi 6 adet uçağı ile 2022 orman yangın sezonuna hazır.

Türk Hava Kurumu Antalya Şube yöneticileri ile havacılık okulları temsilcileri ve öğrencileri THK’nın 97. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. Muratpaşa camisinde de hava şehitleri için mevlit okutuldu.

THK Antalya Şubesi Kayyum Başkanı Süleyman Girgin, Türkiye’de 325 şubesi ile kurumun ülke havacılığına hizmet ettiğini söyledi. THK’nın faaliyetleri hakkında da bilgi veren Girgin, şöyle devam etti.

‘’THK, Avrupa’nın en büyük Amfibi Yangın Söndürme Filosuna sahip olup CL-215 Bombardier yangın söndürme uçakları ile yurt içi ve yurt dışında sanayi, orman, şehirlerde meydana gelebilecek olası bir yangın durumunda havadan yangın söndürme hizmeti vermektedir.                

THK 6 adet CL-215 Bombardier uçaklarımızın her biri 4 bin 900 litre su kapasitesine sahiptir. Bu uçaklarımızın 1’i TUSAŞ tarafından bakım ve onarımı yapılarak aktif hale getirildi ve hizmete hazır durumdadır. 5 uçağımızın bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor ve 1 Haziran-31 Ekim orman yangın sezonuna hazır hale getirilecek.’’ 

Hava ambulansı hizmeti 

THK Gökçen Havacılık Ambulans Uçak İşletmeciliği konusunda da Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip yetkili işletmesi olduğunu anlatan Süleyman Girgin, ‘’THK, havacılık sektöründe değer yaratma vizyonu çerçevesinde içinde bulunan sabit ve taşınabilir medikal malzemeler, doktor, yoğun bakım hemşiresi veya anestezi teknisyenlerinden oluşan ekip ile her türlü tıbbi müdahalenin 7/24 yapılabileceği hava ambulansı ile organ nakli hizmeti de vermektedir’’ dedi.

Hava taksi 

THK’nın, Türkiye’deki tüm havaalanları ile Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika’daki pek çok merkeze ya da havaalanlarına tek uçuş ile ‘Hava Taksi’ hizmeti gerçekleştirdiğine dikkat çeken Süleyman Girgin, şunları kaydetti.

‘’Türkiye’nin ilk Sivil Spor ve Eğitim Uçağı şirketine sahip olan THK çeşitli hava platformlarının tasarım ve üretimi, montaj, sertifikasyonu ve satış-pazarlaması konusunda da faaliyet göstermektedir. Uçuş eğitimlerinde ve hobi amaçlı uçuşlarda kullanılabilecek bir ‘Hafif Spor Uçak’ tasarım ve üretimi yapılmaktadır. THK, Türkiye’de hafif spor uçak alanında ilk uçağın üretimini gerçekleştirmiştir.’’

THK Antalya Şube Başkanı Süleyman Girgin, Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin, sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli yetişmiş personelini karşıladığını, üniversitenin 3 şehirde 4 yerleşkede toplam 77 adet son teknoloji donanımlı uçak ile Türkiye’nin havacılık eğitiminde en büyük filoya sahip olduğunu dile getirdi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Saygılı: Stratejik Önemimiz Artıyor Kök: Tek Kriterimiz Türkiye

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0