a

Türkiye Büyüyor, Güçleniyor

Ekonomiye Güvenin Teyidi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye’nin 2021 yılı ilk çeyrekte yüzde 7 büyümesi ekonomiye güvenin teyidi olduğunu açıklayarak “Türkiye ekonomisi her geçen gün büyüyor, güçleniyor” dedi.

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bütün negatif etkilerine rağmen yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 7’lik bu büyümenin, iş dünyasının Türkiye ekonomisine olan güvenini teyit eder nitelikte olduğunu belirtti.

Yüzde 7 büyümenin takdire şayan olduğunu ifade eden Saygılı,  “Türkiye ekonomisi tüm dünyayı etkileyen salgın koşullarına rağmen canlılığını devam ettiriyor. Dünyada yaşanan daralmaya karşın Türkiye’nin büyümeyi sürdürmesinde sağlam ekonomik temellerin ve zamanında alınan tedbirlerin etkisi çok güçlü oldu.” dedi.

Türkiye’nin beklentileri aşarak ilk çeyrek büyümesiyle OECD ülkeleri arasında zirvede yer almayı başardığının altını çizen Bilal Saygılı, “Güney Kore’nin yüzde 1,8, Fransa’nın yüzde 1,2, ABD’nin yüzde 0,4 büyüyebildiği, Avro Bölgesi; Almanya, İtalya ve Rusya gibi ülkelerin ise küçülme açıkladığı bu dönemde Türkiye ekonomisinin Çin’in ardından dünyanın gelişmiş 20 ülkesi (G20) içerisinde de en çok büyüyen ekonomi olması, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2021 yılı genelinde de diğer ülkelerden pozitif ayrışacağımıza işaret etmektedir.” ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYE DEVAM Bilal Saygılı şu değerlendirmelerde bulundu: “İlk çeyrekte iç talep büyümenin lokomotifi oldu. Yatırımların ve net dış talebin, tedarik zincirlerinde “near-shoring” (yakında üretmek) trendinin özellikle Çin’den Türkiye’ye doğru kayması, lojistik maliyetlerin artmasıyla birlikte çok ciddi bir talep oluşturdu, bu da büyümeye pozitif bir katkı verdi. Yatırımlardaki artış memnuniyet vericidir. Bilhassa makine ve

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bergama’da 5 ayda 22 ton cam atık toplandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0