a

Türkiye’nin Önü Açık.

Merkez Bankası’nın Kararı Olumlu

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Merkez Bankası yönetiminin aldığı kararı olumlu karşıladıklarını ve Türkiye’nin önünün açık olduğuna inançlarının tam olduğunu söyledi. Saygılı, alınan kararla doların direncinin kırılacağını ifade etti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Merkez Bankası’nın faiz indirimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saygılı, “Önceki ayda yapılan 100 baz puanlık indirimin ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimi sürecine devam edeceğine yönelik beklentiler piyasaları yönlendirmişti. Bu bağlamda, alınan karar iş dünyası adına sürpriz olmadı. Böylece; Eylül ayı itibariyle sırasıyla yüzde 16,72 ve yüzde 15,94’e gerileyen B ve C grubu çekirdek enflasyonu ile yüzde 16 seviyesine çekilen politika faizi arasındaki makas biraz daha daralmış oldu.

Faiz indirimi kararıyla yatırım ikliminin iyileşeceğini ve son iki çeyrekte GSYH’de kaydedilen büyümeye ciddi destek veren yatırımların, önümüzdeki dönemde de genişlemesini sürdüreceğine inanıyoruz. Merkez Bankası kararını olumlu karşıladığımızı ve Türkiye’nin önünün açık olduğuna inancımızın tam olduğunu söylemek isterim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, uzun süredir enflasyonla mücadele konusunda, “Faiz enflasyonun sebebidir, sonucu değildir” diyerek faizlerin indirilmesi konusunda göstermiş olduğu kararlılık ve vermiş olduğu güven için teşekkür ederiz.

Her ne kadar piyasalar söz konusu faiz indirimine göre pozisyon almış olsa da, fiyatlar genel düzeyine dair olumsuz algının sürdüğünü görmekteyiz. Bu noktada enflasyonla mücadeleden geri adım atılmamasını ve bu amaca yönelik bugüne kadar atılan adımların ivme kazanması gerektiğine inanıyoruz. Diğer taraftan; Merkez’in aldığı indirim kararlarının, aynı ölçüde piyasa faizlerine yansıtılmadığına da şahit oluyoruz. Bu bağlamda kamu bankalarının öncülüğünde, bütün bankalarımızın elini taşın altına koyması gerektiğini ve ivedilikle kredi maliyetlerini azaltarak, reel sektörün önünü açması gerektiğini yinelemek istiyoruz.

Son dönemde memnuniyetle takip ettiğimiz ve rekor düzeylere yükselen ihracat hacminin etkisiyle, cari dengede ciddi bir toparlanma kaydedilmiştir. Bununla birlikte mevcut kredi maliyetlerinin yüksek seviyesi, yatırımcılarımızı ve sanayicilerimizi de oldukça zor durumda bırakmaktadır. Son olarak, düşük faiz, artan yatırımlar, büyüme ve enflasyonla mücadeleyi birlikte gözeten bir politikayı destekliyoruz.” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

FOÇA BELEDİYESİ 29 EKİM’İ BEŞ GÜN KUTLAYACAK