a
  • Sahra Haber
  • Gündem
  • “Uçak yolcu bagajlarının küçülmesi Türkiye’ye kaybettiriyor”

“Uçak yolcu bagajlarının küçülmesi Türkiye’ye kaybettiriyor”

Türkiye’ye turist getiren charter uçaklarında acentelerin yolcu bagaj hakkını 10 kilograma düşürmesinin  hediyelik eşya satışını düşürdüğü, sadece Antalya’nın yıllık 450 milyon dolar gelir kaybı olduğu belirtildi.

Türkiye’ye turist getiren charter uçaklarında acentelerin yolcu bagaj haklarını 10 kilograma düşürmeleri nedeniyle sadece Antalya’nın yıllık 450 milyon dolar, Türkiye’nin de milyarlarca dolar gelir kaybı olduğu belirtildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı (ATSO) Oyuncak, Züccaciye ve Hediyelik Eşya Komitesi  (27. Meslek Komitesi) üyesi ve hediyelik eşya satan şirket sahibi Sedat Gümüş, Türkiye’nin en fazla turist gelen ülkeler sıralamasında dünyada 5, turist başı en fazla harcama yapılan ilk 20 ülke arasında 17. sırada bulunduğunu anımsattı.

‘’Her şey dahil’’ sistemi nedeniyle 2013-2014 yıllarından sonra Antalya bölgesine gelen nitelikli- varlıklı turist sayısının azaldığını belirten Gümüş, bu nedenle turist kişi başı harcamalarında da düşüşler yaşandığını kaydetti.

Türkiye’ye turist getiren charter uçak şirket ve acentelerin yolcu bagaj taşıma hakkını 20 kilogramdan 10 kilograma düşürdüklerini, bu nedenle turistlerin alışveriş yapamadığını anlatan Gümüş, şöyle devam etti.

‘’Başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin turizm gelirlerinde bagaj haklarının 10 kilograma düşürülmesinden dolayı büyük kaybı var. Bir bavul ya da valizin darası zaten 2,5-3 kilogram geliyor. Turistin yanında getirdiği eşyaları da koyduğunuzda valiz doluyor. Turist bu nedenle gittiği bölgeden alışveriş yapamadan dönüyor. Ortalama 50 dolar harcama yapan turist bunun 20 dolarlık alışveriş kısmını magnet gibi eşyalar alıp el bagajında taşıyor. Turist başı bagaj sınırlaması nedeniyle 30 dolarlık kayıp var. Bu uygulama başlamadan önce turist büyük boyutlu hediyelik eşya 2-3 metre boyunda vazo ve benzeri eşyalar alabiliyordu.’’

“Turist 1 kilo lokum alamıyor”

“Bagaj hakkının 10 kilograma düşürülmesiyle turistlerin 1 kilogram lokum, ayakkabı, ya da tekstil ürünü, hediyelik eşya alamadığını” ifade eden  Gümüş, ‘’Biz nitelikli paralı turist gelmiyor diye şikayet ederken charter uçak ve acentelerin bagaj hakkını düşürmeleri Antalya esnafı ve turizm gelirlerine büyük darbe vuruyor. Zaten ‘her şey dahil’ sistemi nedeniyle turist otelden çıkmıyor. Otel dışına çıkan şehri gezen turiste de böyle sınırlama yapılıyor’’ dedi.

“Antalya’nın kaybı 450 milyon dolar”

Pandemi öncesi normal koşullarında Antalya’ya 15 milyon turist geldiğini anımsatan Sedat Gümüş, charter uçak şirket ve acentelerinin bagaj uygulaması nedeniyle Antalya’nın ve esnafının en az 450 milyon dolar gelir kaybı olduğunu söyledi.

Bu sorunun çözümü için ATSO yönetimine bilgi verdiklerini, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Gümüş, turist gelişinde bagaj hakkının 10 kilogram, dönüşte ise 20 kilogram olmasını önerdi.

Yeni turizm sezonuna hazırlanan Antalya, 2022 yılında 15 milyon, Türkiye ise 45 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefliyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

10 Ülkücü Şehit Mezarı Bulundu İzmir’de Kadın Ülkücü Şehit Var. İzmir Ülkü Ocaklarından Vefa

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0