a

Ukrayna ve bölgeye uçuş iptalleri

Ukrayna ve bölgeye yapılan uçak seferleri peş peşe iptal ediliyor. 

THY 25-26-27 Şubat günlerinde Ukrayna çıkış ve varışlı uçak seferlerini iptal etti. Ayrıca, Rusya’nun Rostov kentine yapılan uçak seferleri de 2 Mart’a kadar durduruldu. 

Moldova’ya yapılan uçuşlar ise 4 Mart’a kadar yapılamayacak.

Pagasus Havayolu ise Ukrayna’da meydana gelen olaylar nedeniyle 14 Mart 2022 tarihine kadar bölgeye yönelik uçuşların iptal edildiğini duyurdu. 

Türkiye ile Ukrayna arasında haftalık 100’ü aşkın uçuş yapılıyor. Uçak şirketleri yolculara ya paralarını iade ediyor ya da ileri tarihli bir biletle değiştiriyor. Uçuş iptallerinin havayolu şirketlerine önemli bir mali yük getireceği belirtiliyor. 

 Hava sahası kapalı

Ukrayna hava sahasının tamamı NOTAM ile sivil uçuşlara kapatılmış durumda. Bu, sivil uçakların bölgeye girmesinin tehlikeli olduğu ve vurulma riski bulunduğu anlamına geliyor. 

Uçuşların başlaması için NOTAM’ın kaldırılması veya belli rotalarla güncellenmesi gerekiyor. Bu yapılmadığı için hiçbir ülke vatandaşları için havadan tahliye işlemi başlatamıyor. 

Adeta kuş uçmuyor

Ukrayna hava sahasının kapanması uçuş platformalarındaki görüntülere de yansıdı. 

Uçuşların takibinin yapılabildiği Flight Radar24 sitesinde yer alan görüntülere göre Ukrayna üzerinden adeta kuş uçmuyor. 

25 Şubat saat 10 itibarıyla yüzlerce uçuşun yer aldığı haritada, Ukrayna hava sahası terk edilmiş bir ada görünümünde. Bu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in “unutulduk” sitemini adeta destekliyor. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Roman Dostu Konak, ROMACTED’de bir adım daha attı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0