a

URUMÇİ KATLİAMI NEDİR? URUMÇİ’DE NE OLDU?

İyi Parti Balçova İlçe Başkanı sayın Hicran Helezür’ün basın acıklaması,

5 Temmuz 2009’da Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da, Uygur Türklerinin acımasızca katledildiği Urumçi katliamının üzerinden henüz 11 yıl geçti acısı ise ilk günkü gibi taze kaldı.

Türkistan toprakları, 2 bin 200 yıllık geçmişi ile dünyanın en önemli ve köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapan, Batıda Hazar Denizi ve Ural Dağları’nın güney kısmına, kuzeyde Sibirya’ya, güneyde İran, Afganistan ve Tibet’e, doğuda Çin ve

Ne var ki Doğu Türkistan’da yaşayan 35 milyon Uygur Türküne Çin Cumhuriyeti çeşitli asimilasyon politikaları izlemiş hatta  1876 yılından beri Çin işgali altında ezilen Şarki Türkistan’ın adını işgal sonrası Çince “yeni fethedilmiş topraklar” manasına gelen Sincan ismiyle değiştirilmiştir.

Bu tarihten itibaren Çin, Uygur Türklerine insanlık dışı uygulamalar yapmış, yapmaya da devam etmektedir.

-Zorunlu göç ettirilme ve bölgeye Çinli nüfus ithali,

-Kültürel ve dini yasaklar ve kısıtlamalar,

-Eğitim, ekonomi ve sağlıkta kısıtlamalar,

5 Temmuz 2009 tarihinde Çin devleti bütün dünyanın gözünün içine bakarak Müslüman Uygur Türklerini katletmiş, basın ve iletişimi karartarak dünyanın bilgi almasına engel olmuş ve  kendilerini haklı çıkaracak argümanlara başvurmuşlardır.

Çin’in işgali altında bulunan ve Pekin yönetiminin “yeni toprak” diye adlandırdığı Doğu Türkistan’da 2009 yılında gösterilere sert müdahale sonrası çıkan Uygur başkaldırısı kanlı bir şekilde bastırılmıştı.

Urumçi’de Uygur Türklerine yönelik yapılan saldırılarda resmi kayıtlar-Zorunlu kürtaj,

-Nüfusa kaydetmeme suretiyle vatandaşlık hakkından mahrumiyet,

-Barışçı gösterilerin yargısız infaz fırsatlarına dönüştürülmesi,

-Keyfi gözaltılar ile seri ve adil olmayan yargı süreçleri sonunda idamlar,

-Nükleer denemelerin bölgede sürdürülmesi gibi uygulamaların hala sürdüğü Doğu Türkistan’da 9 Temmuz 2009’da ise acısı yıllardır dinmeyen bir katliam tarihe geçmiştir.

a göre 197, gayri resmi kayıtlara göre ise bine yakın Uygur Türk’ü katledilmiştir.

Şiddet olayları Çin’deki en kalabalık etnik grubu oluşturan Hanlar ile Çin’deki etnik gruplardan biri olup köken olarak Türk halklarından biri olan ve Müslüman olan Uygurlar arasında etnik çatışmaya dönüştü.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İyi Parti Bayraklı İlçe Mahalle temsilcileriyle Kahvaltıda Buluştu.

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0