a

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, haftalık videolu mesajında, Türkiye’de meydana gelen orman yangıları nedeniyle üzüntüsünü dile getirip, “Bu vahşete sebep olan hainleri tüm kalbimizle ve şiddetle kınıyoruz.”dedi.

Öte yandan ecdadını tarihinin aydınlanması için Çekya’daki  Türk izleri, Türk şehitlikleri ilgili araştırmalar içerisinde bulunan Büyükelçi Egemen Bağış, I.Dünya Savaşı’nda tedavi gören Türk askerlerininde bulunduğu Valeski Mezirici şehrine,  önümüzdeki hafta başı için ziyaretler gerçekleştireceklerini  bildirdi.

Çek yetkililerin, I.Dünya Savaşı’nda Türk askerlerinin namaz kıldığı odayı kendileri için açmalarından dolayı sevincini paylaşan Bağış, “105 yıl evvel gazilerimize ibadetleri için tahsis edilen ve ecdadımızın toplu namaz kıldığı odayı bize açacakları için ve orada şehit ve gazilerimizi yad edeceğimiz için şimdiden heyecanlıyız.” ifadelerine yer verdi.

Çek Cumhuriyeti’nin pandemi süreci ile ilgili gelişmeleri aktaran Büyükelçi,  Çekya’nın AB dışından gelecek olan tüm turistlere ziyarete kapalı olduğu bilgisinide önemle belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın konuşmasının tam metni şöyle:

İyi Pazarlar. 

Ülkemizin turizm bölgelerinde çıkartılan yangınlar nedeniyle bizlerin de yüreği yanıyor. Bu vahşete sebep olan hainleri tüm kalbimizle ve şiddetle kınıyoruz. 

Bu hafta sizlere Çek Cumhuriyeti’nde Pandemi gidişatı hakkında bilgiler arz etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Çek Cumhuriyeti sadece Türk’lere değil AB dışından gelen tüm turistlerin ziyaretlerine kapalı. 

Çek Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilere göre dün ülkede tespit edilen vaka sayısı günde 250 civarında. Dün itibari ile hastanelerde tedavi görenlerin sayısı 52, durumu ciddiyet arzeden hasta sayısı ise 8’e inmiş durumda. Onbuçuk milyon nüfuslu Çekya’da bugüne koronavirüs nedeniyle vefat  edenlerin sayısı 30 binin biraz üzerinde. Bugüne kadar toplam 10,1 milyon doz aşı yapılmış, 4,7 milyon kişinin 2 doz aşılanması tamamlanmıştır.

– Sağlık Bakanı Adam Vojtech gazetecilere yaptığı açıklamada, topluetkinlik organizatörlerinin, 3,000 kişiden fazla katılımcının bulunacağı etkinliklere sadece iki doz aşı olanların ve enfeksiyonu geçtiğimiz 180 gün zarfında geçirmiş olanların katılmasına özen göstermeleri gerektiğini, uygulamanın 1 Ağustos tarihinden itibaren başlayacağını belirtmiştir. Yeni uygulamaya göre, oturmalı kültür ve spor etkinlikleri, açık alanda yapılması halinde 7,000, kapalı alanda yapılması durumunda 3,000 izleyici tarafından takip edilebilecektir.


– Bu arada çok şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. Çek Yüksek İdari Mahkemesi, yeterli gerekçelendirme yapılmadığından kapalı alanlarda respiratör kullanılması zorunluluğuna ilişkin tedbirin kaldırılmasına karar verdi.

Sağlık Bakanı Vojtech ise, kararın uygulanması için gereken üç gün zarfında, yeterli gerekçelendirmeyi hazırlamaları için çalışma arkadaşlarına talimat verdiğini duyurdu.

– Pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Vojtech, hükümetin AB ülkelerinin vardığı mutabat çerçevesinde, üçüncü ülkelere 2.39 milyon COVID aşısı bağışlamaya karar verdiğini, sözkonusu bağışların
Çekya’nın özel ilişkileri bulunan ülkelere yönlendirileceğini dile getirdi. 

– Çek Devlet Sağlık Enstitüsü (SZU) tarafından 25 Temmuz günü yapılan açıklamada, son iki haftada tespit edilen vakaların %80-90’ınında Delta varyantının görüldüğü, Delta plus varyantının ise vakaların %20’sinde bulunduğundan şüphelenildiği ancak şu ana dek sadece bir vakada Delta plus’ın varlığının kesinleştiği ifade edilmiştir. Açıklamada Alfa (İngiliz) varyantının vakaların %12’sinde belirlendiği, Beta ve Gama varyantlarının vakaların %1’inden azında görüldüğü belirtilmiştir.

– Çekya aşılama alanında, %45  oranıyla AB ortalaması ile aynı oranda seyrediyor. Bildiğiniz gibi dünya aşılama ortalaması %13,6 seviyesinde. Buradaki sağlık sektörünü gözlemledikçe ülkemiz ve devletimizle gururlandığımızı, göğsümüzün kabardığını söylememiz gerekiyor. 
 
– CVVM kamuoyu araştırma şirketi tarafından yapılan ve 24 Temmuz günü sonuçları açıklanan kamuoyu yoklamasına göre, Çek halkının %23’ü Covid 19’a karşı aşılanmak istememektedir. Şirket bu oranın Şubat ayında %33, Nisan ayında %26 olduğunu belirlemişti. 

Önümüzdeki hafta başında Çek Cumhuriyetindeki üç şehitliğimizden birinin yer aldığı Valeski Mezirici şehrinde bazı temaslarımız olacak. 105 yıl evvel gazilerimize ibadetleri için tahsis edilen ve ecdadımızın toplu namaz kıldığı odayı bize açacakları için ve orada şehit ve gazilerimizi yad edeceğimiz için şimdiden heyecanlıyız. Önümüzdeki hafta detayları paylaşmak ümidiyle hepinize keyifli bir hafta sonu diliyorum.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Antalya’daki yangında zarar görenlere Kızılay’dan destek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0