a

Yasadan İki Büyük Avantaj Çıktı! Ayda 383 TL’ye Emeklilik!

Milyonlarca vatandaşa emeklilik için iki büyük fırsat avantajı çıkartıldı. Avantajlardan ilki geçmiş borçları ödemediği için silinen ve günleri doldurulan Bağ-Kur’lular için. Bağ-Kur’lular geçmişte dondurulan günlerini ihya ederek emekli olabiliyor. Üstelik bu ihya işlemi güncel rakamlarla değil eski fiyattan yapılacağı için çok daha hesaplı hale geliyor. İkinci fırsat ise kredi ile geldi.

Ağustos ayının sonun bitecek olan yapılandırma kapsamında milyonlarca vatandaşa emeklilik için büyük fırsatlar sunuluyor. Sigortalılık süresi durdurulan ve prim borcu silinen Bağ-Kur’lulardan bu günlerini kazanmak isteyenler, durdurulan sigortalılık süresinin primini bugünkü değeri üzerinden aylık bin 234 lira ödeyerek günlerini kazanabiliyor. İşte tüm detayları..

2 Yıllık Prim Geri Kazanılacak!

Yeni düzenlemeye göre ihya edilecek primlerde borçlu olunan tarihteki tutarlar baz alınacak ve sadece enflasyon farkı ile güncelleme yapılacak. Böylece daha az ödemeyle dondurulan primler canlandırılabilecek.

Örneğin; Ocak 2009-Aralık 2010 arasındaki sigortası dondurulan Bağ-Kur’lunun ihya için 29 bin lira yerine 9 bin lira ödemesi yetecek. 2 yıllık prim geri kazanılacak, 20 bin lira vatandaşlara kalacak.

Emekliliğe Kredi Avantajı!

İkinci avantaj ise kredi ile geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu üç kamu bankası ile bir protokol imzaladı ve borcu olduğu için emekli olamayanlar için kredi yoluyla emekli olma yolu açıldı. Böylece borcunu ödediğinde ya da doğum askerlik borçlanması gibi imkanlarla hizmet satın aldığında emekli olabilecek durumdaki sigortalılar bankadan kredi çekebilecek. Bu kredi borca ödenecek ve taksitleri yeni bağlanacak olan emekli maaşından kesilecek.

Kimler Faydalanabilecek?

Emeklilik için sunulan fırsatlardan yararlanacak olan kişiler belirlendi.Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/B’den yani Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Bağ-Kur prim borcu olup, ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Primini kendi ödeyenler denilen Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar (tarımda, taksi, dolmuşta çalışanlar)

Hizmet borçlanması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Geçmiş dönemde durdurulan hizmet sürelerini ihya etmek isteyenler.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KÜÇÜK AMAL EFES SELÇUK’TA ÇOCUKLARLA YÜRÜYECEK

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0