a

Yeni vergi kanunu esnafı sevindirdi…

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM genel kurulunda kabul edilmesi, esnaf sanatkarları ve teşkilatlarını sevindirdi.

Esnaf sanatkarlarımız zor bir süreçten geçmekte olduğuna dikkat çeken İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Bir süredir takip ettiğimiz teklifin yasalaşması ile yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükellefler gelir vergisinden muaf tutulacaktır. Bu sadece İzmirli esnaf sanatkarlar için değil,  ülke genelinde bu şartlara haiz olan 900 bine yakın esnaf sanatkar için sevindirici bir gelişme olmuştur.’ şeklinde konuştu.

Covid salgınının tahribatının büyük olduğunu belirten Mutlu, ‘Esnaf sanatkarların zaten var olan mevcut ekonomik sorunları, Covid-19 salgını ile daha da ağırlaşmış, salgın tedbirlerinden olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimi oluşturmuşlardır. Ayrıca ekonomideki genel daralma, kırılgan bir finansal yapıya sahip üyelerimizi derinden etkilemiştir.

Esnaf sanatkarlar hızlı aşılama çalışmalarının ardından atılan normalleşme adımlarına rağmen sıkıntılı süreci atlatamamışlardır. Geçmişten gelen borçlar, mevcut dönem borçları, uzun süreli yaşanan gelir kayıplarının telafisi nedeniyle güç günler yaşamaktadırlar.

Öte yandan üyelerimizin üretimlerinde kullandıkları hammaddelerin, girdilerinin maliyetleri oldukça yükselmiştir. Bu durum da satın alma güçlerini zayıflatarak, işlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu nedenlerle,  yavaş yavaş normalleşme sürecine girilse bile,  yeni destek ve teşviklerle üyelerimizi rahatlatacak uygulamalarının hayata geçirilmesini önemsiyoruz. Vergi Kanunu bu açıdan olumlu bir adım olmuştur. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.’ diye konuştu.

Sırada perakende kanunu var (ayrı kutu)

Perakende sektörüne ilişkin kanundan da büyük beklentileri olduğunu kaydeden İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Sırada perakende sektörünü düzenleyecek olan yasa tasarısı var. Perakende sektörünü düzenleyecek kuralları belirleyecek olan bir kanuna acil ihtiyaç duyuluyor. Perakende sektöründe sıkıntılar yaşıyoruz.  Öncelikle kent merkezinde büyük AVM’ler olmamalı. Ayrıca büyük marketlerin mahalle aralarına kadar giren şubelerinde satılan ürünler üzerinde standart sağlanmalıdır. İzmir Birliği’nin bu konuda uzun süredir yaptığı çalışmalar, öneriler bulunmaktadır.  Gerektiği takdirde çalışmalarımızı ve tecrübelerimizi paylaşmaya, esnaf sanatkarlara katkı sağlayacak her girişime destek vermeye hazırız.

Netice itibarıyla pandemi sürecinde önemli tahribata uğrayan üyelerimizin pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Dolayısıyla perakende sektörüne ilişkin teklifin de en kısa sürede kabul edilmesini  bekliyoruz.’

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Devlet Yakacak Yardımı (Odun, Kömür Desteği) KASIM 2021

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0