a

YKS Ek Yerleştirme Başvuru Tarihleri Açıklandı

YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte üniversiteye yerleşemeyen veya tercih ettiği bölüme giremeyen öğrenciler YKS ikinci ek yerleştirmelerin ne zaman yapılacağını merakla bekliyordu. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre ek tercih kılavuzu yayınlandı. Peki ek tercihler hangi tarihler arasında nasıl yapılacak? İşte 2021 YKS ek yerleştirmeye dair son durum!

2021 üniversite kayıtları tamamlanırken ikinci yerleştirme olarak da bilinen YKS ek tercihleri merak konusu oldu. Ek tercih başvuru tarihlerini yakından takip eden üniversite adayları, YKS ek tercih kılavuzu ile birlikte üniversite 2. yerleştirme başvurularını yapabilecek. Bu yıl bilindiği üzere 140 puan alanlar da YKS ek yerleştirmede tercih başvurusu yapabilecek. Peki, 2021 YKS ek tercih kılavuzunda yer alan ek yerleştirme başvuru tarihleri ne zaman, ek tercihler nereden ve nasıl yapılacak, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? İşte detaylar!

YKS Ek Tercih Kılavuzu Yayınlandı!

2021 YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. Adaylar tercihlerini 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler. Başvurular ise http://ais.osym.gov.tr sayfasında ve ÖSYM AİS mobil uygulaması üzerinden yapılacaktır.

YKS 2021 Ek Yerleştirme Tercihler Nasıl Yapılacak?

ÖSYM tarafından 2021-YKS sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri yapılmaya başlayacaktır. Ek yerleştirme hakkını kullanacak olan adaylar, 2021-YKS ek yerleştirme tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden bireysel olarak yapabilecektir.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. 

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir.

Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Hangi Adaylar YKS İkinci Ek Tercih Yapabilecek?

2021 yılında baraj puanının düşürülmesinin ardından YÖK tarafından yalnızca bu yıla özel olarak şekilde 2. ek yerleştirme uygulanacağını duyurmuştur. Buna göre merkezi ve ek yerleştirme sürecinde boş kalan kontenjanların doldurulması için; TYT puanı en az 140, AYT ve YDT puanı ise en az 170 olan adaylar ikinci tercih yapma hakkına sahip olacak.

Buna göre TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık önlisans programlarını, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar ise 4 yıllık lisans üniversite bölümlerini tercih edebilecekler.

Öğrenci Burs Başvurularında 2021-2022 Dönemi başladı! Eğitim hayatlarından maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için burs başvuruları nasıl yapılır, hangi kurumlar burs desteği vermektedir? inceleyebilirsiniz.

Ek Yerleştirme Ücreti Ne Kadar?

2021 YKS ek tercih ücreti 25 TL olacağı düşünülmektedir. Ancak kesin rakam henüz belli değildir. ÖSYM, YKS ek yerleştirme kılavuzu yayınlandığında bu ücret de belli olacaktır. Tercih yapan adayların, ücreti yatırmaması durumunda yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılarak işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği ile;Şehit eşi

Şehit çocuğu

Gazi

Gazi eşi

Gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

2021 YKS Ek Yerleştirme Baraj Puanı Kaç?

YKS ek yerleştirmede TYT baraj puanı 140, AYT ve YYDT baraj puanı ise 170 olarak belirlenmiştir. 2021 YKS ek tercihinde bulunacak gençlere Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamada:

KYK yurt ve burs başvuruları başladı mı? Geri ödemeli ve geri ödemesiz iki şekilde alınan KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır, şartları nelerdir? Hemen öğrenerek burs ve kredi imkanından yararlanabilirsiniz!

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karabağlar’a 30 okul müjdesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0