DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

a

Erdoğan: “13 yaşında nişan, 14 yaşında evlilik gibi bir durumu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir”

Sahra Haber-Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Günümüz şartlarında 13 yaşında nişan, 14 yaşında evlilik gibi bir durumu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır” dedi. 

Erdoğan, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın en üst düzeyde görüşünü dile getirdiği, yanlışlığını belirttiği, kınamasını yaptığı bu meseleyi hâlâ dinimizle ilişkili hâle getirmek, ancak artniyet ürünü olabilir” diye konuştu. 

Erdoğan, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, son kabine toplantısında bu yana katıldığı tören ve temaslarına ilişkin ayrıntılar aktardı ve “ülke ve millete hizmetle dolu iki hafta” geçirdiklerini söyledi. 

Erdoğan’ın açıklamaları satırbaşlarıyla şöyle:

Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Kovid-19 salgını sebebiyle millî mücadelenin sembolü pek çok hadisenin 100. yıllarını arzu ettiğimiz coşkuyla değerlendirememiştik.”

Samsun’dan Erzurum’a, Sivas’tan Ankara’ya uzanan millî mücadele adımlarının her biri bizim için aynı zamanda geçmişten geleceğe bir muhasebe vesilesidir.”

İnşallah Anadolu’daki son devletimiz Cumhuriyetimizin 100. yılını 2023’te şanına yakışır şekilde kutlayacağız.”

Cumhuriyetimizin 100. yılının sevincini yaşamak, öyle sadece lafla, sözle, şiirle, şarkıyla olmaz. Bizim için Cumhuriyetimizin 100. yılı demek, istiklalimize ve istikbalimize yakışır eser ve hizmetlerle milletimizin karşısına çıkmak demektir.”

Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin sadece Cumhuriyetimizin ikinci asrına hazırlık altyapısı olarak görüyoruz.”

“Milli iradenin üstünlüğü ilkesi”

Cumhuriyetimizin ilk 100 yılında vaktimizi ve enerjimizi boşa tüketen, ortak geçmişimize haksızlık mahiyetindeki tartışmaları artık geride bırakmalıyız.”

Cumhuriyetimizin yeni yüzyılı için hayal ettiğimiz hedeflere ulaşabilmemizin olmazsa olmaz şartı millî iradenin üstünlüğü ilkesini herkesin kabul etmesi ve buna uygun şekilde davranmasıdır.”

Geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunulan başörtüsü özgürlüğünü teminat altına almayı ve aile kurumunu güçlendirmeyi amaçlayan Anayasa değişikliği teklifi, ülkemizin sorunlarını millî iradenin gücüyle çözme kararlılığının son örneğidir.”

Türkiye Yüzyılı’na girerken üzerinde önemle durmamız gereken bir diğer husus; millî meselelerde mutlaka birlik, beraberlik, dayanışma içinde hareket etmeyi başarabilmemizdir.”

Farklılıklarımızın, rekabet alanlarımızın, hırslarımızın, heveslerimizin hiçbirini bu değerlerin üstüne çıkartmamalıyız. Bu değerler etrafında hayır ve hizmette yarışarak Türkiye Yüzyılı’nı beraberce oluşturmalı ve inşa etmeliyiz.”

“Sinsi ve çirkin hesapları bozacağız”

Ülkemizle ilgili değerlendirmeleri yaparken elbette küresel krizlerin ve fırsatların önümüze çıkardığı fotoğrafı da ihmal etmiyoruz.”

Hükûmetlerimiz döneminde kurduğumuz altyapının hayati önemi yaşanan her krizde biraz daha iyi anlaşılıyor.”

Hiç şüphesiz bu süreçte bizim de ciddi bedeller ödememize yol açan sıkıntılarımız oldu. Bu sorun bir dönem sınırlarımıza dayanan, şehirlerimizi tehdit eden terör saldırılarıydı.”

Kararlılık ve cesaretle uygulamaya koyduğumuz yeni güvenlik stratejimizle terör örgütleriyle mücadelemizi tehditleri kaynağında yok ederek yürütmeye başlayarak bu sorunun üstesinden önemli ölçüde geldik.”

Son dönemde verdiği ayıp kayıplara rağmen saldırılarını yeniden artırmaya çalışan terör örgütünü bu şekilde hareket etmeye yönelten sebepleri biliyoruz. İnşallah sınırlarımızdaki güvenlik hattını tamamlayarak bu sinsi ve çirkin hesapları bir kez daha bozacağız.”

“Enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 40’lı rakamlara ineceği ortada”

Küresel krizlerin tetiklediği bir diğer sorunumuz malum enflasyon ve hayat pahalılığıdır. Ekonomideki pek çok unsur gibi bu sorunun da iç ve iç sebepleri var.”

Emtia fiyatlarındaki yükselişin en belirgini faktörü olan dış sebeplerin istikrara kavuşmasının biraz vakit alacağı anlaşılıyor. İçeride ise kimi panikten, kimi art niyetten kaynaklanan kurdaki ve maliyetlerdeki artışla izah edilemeyen fahiş fiyat artışlarına maruz kaldığımız bir gerçektir. “

Sevindirici olan ise tüm bu tablo içinde Türkiye’nin yatarım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyümeye dayanan ekonomi programını uygulamayı sürdürmesidir.”

Hem vatandaşlarımıza, hem üreticilerimize, hem perakendecilerimize, hem gayrimenkul ve araç sahiplerine, hem menkul kıymet ticareti yapanlara seslenmek istiyorum, ülkenize güvenin, ülkenize sahip çıkın, ülkenize destek verin. Kısa vadeli endişeleriniz ve kazanç kaygılarınızla ülkenizin geleceğine zarar verecek her türlü tasarruftan uzak durun.”

Ürettiği, sattığı, maliki olduğu malı veya hizmeti akıl ve vicdan sınırlarının ötesinde ekonomik işleyişe zarar verecek şekilde fiyatlandıranlar, aslında kendilerine de kaybettirdiklerini unutmamalıdır.”

Hele hele bu yaklaşımı enflasyonun düşüşe geçtiği bir dönemde sergileyenler kendi bindikleri gemiyi kendi elleriyle deliyor demektir.”

Yıllık enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 40’lı rakamlara ineceği ortada ve fiyatlamaların mevcut yüzde 80’li rakamlara göre yapıldığı bir gerçekken, hâlâ etiketlerin başka hesaplarla belirlenmesi doğru değildir.”

Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 sonunda yüzde 20’ler seviyesine, 2024’te tek haneli rakamlara düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız.”

Açıkça söylüyorum, herkes hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın, aksi yönde hareket edenlere hükümet olarak biz kendi yetkilerimizi, milletimiz de tercihleriyle kendi iradesini kullanarak gereken cevabı verecektir.

“Küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır”

“-Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda haklı şekilde tepkiye yol açan bir kızımızın erken yaşta evliliği ile öncesinde ve sonrasında yaşanan acılar hususundaki görüşlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.”

“-Şu ana kadar arkadaşlarım gereken gayretleri gösterdiler, gereken çalışmaları ilgili bakanlarımız yaptılar ama bunları görmezden gelen bir muhalefet sözkonusu.”

“-Her şeyden önce günümüz şartlarında 13 yaşında nişan, 14 yaşında evlilik gibi bir durumu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır.”

“-Mağdur, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza başvurduğu andan itibaren kurumlarımız bu konuyu sahiplenmiştir. İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen soruşturmanın ardından konu yargıya intikal etmiştir.”

“-Bu aşamada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız mağdur için avukat temin etmiş, hukuki süreci yakından takip etmeyi sürdürmüştür.”

“-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız iddiaları tüm boyutlarıyla ve belgeleriyle soruşturarak iddianamesini hazırlamıştır. Davayla ilgili ilk duruşmanın yakında yapılması bekleniyor.”

“-Mesele medyada yer alana kadar bakanlıklarımızın, kurumlarımızın tamamı süreci titizlikle takip etmiş, gereken her türlü bihakkın yerine getirmiştir. Geçmişteki ihmaller ve eksikler de soruşturma kapsamında ele alınmış, gereken adımlar atılmıştır.”

“Hassasiyetlerimizi sorgulatmayız”

“-Ülkemizde çocuklara yönelik taciz, tecavüz, reşit yaşa ulaşmadan evlilik gibi hususlardaki hassasiyetimizi biz kimseye sorgulatmayız.”

“-Türkiye’de bu konuyla ilgili en önemli hukuki ve fiili reformlar bizim hükûmetlerimiz döneminde hayata geçirilmiştir.”

“-Bay Kemal, sen bunlardan anlamazsın, senin böyle bir hassasiyetin de yok.”

“-Söyleyeceklerim var şimdi, kendini ona göre ayarla, kendine ona göre de çekidüzen ver. Son hadisede de aynı hissiyatla hareket ettik, aynı tutumu ortaya koyduk, ilk günden itibaren aynı karalılıkla davrandık.”

“İnancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak”

“-Bu konudaki tartışmalarda gördüğümüz bir riyakârlıktan duyduğumuz rahatsızlığı da burada ifade etmek istiyorum. Her şeyden önce böyle bir hadiseyi milletimizin inancıyla ve o inancın temsilci kurumlarla irtibatlandırmak, en hafif ifadesiyle ahlaki olmayan bir çarpıtmadır.”

“-Diyanet İşleri Başkanlığımızın en üst düzeyde görüşünü dile getirdiği, yanlışlığını belirttiği, kınamasını yaptığı bu meseleyi hâlâ dinimizle ilişkili hâle getirmek, ancak artniyet ürünü olabilir.”

“-Şayet niyet mağdurun hakkını savunmaksa, biz bunu zaten yapıyoruz, sonuna kadar da yapacağız.”

“-Ama biz bu çevrelerden mesela PKK’nın annelerinin kucağından kaçırıp dağa götürdüğü, eline silah verdiği, liderlerinin her türlü istismarına maruz bıraktığı 12-13 yaşındaki kızlarımız için de aynı tepkiyi bekliyoruz. Bay Kemal, Diyarbakır annelerini kaç kere ziyaret ettin? Kızları, 12-13 yaşında yavruları evlerinde, ellerinden alınıp kaçırılan bu gözü yaşlı anneleri acaba kaç kere ziyaret ettin?”

“-Mesela, yine bir siyasi partinin teşkilatlarında ve belediyelerinde yaşanan onlarca benzer istismar iddiasının üzerine de aynı kararlılıkla gitmesini bekliyoruz.”

“-Adalet Bakanlığımızla, İçişleri Bakanlığımızla, Aile Bakanlığımızla takipçisi olduk ve takipçisiyiz. Bu konuda tepkisini gösteren her vatandaşımızın hassasiyetinin başımızın üzerinde yeri vardır.”

“-Öyle sırtınızı parlamentoda dönmek suretiyle siz benim bakanıma ders veremezsiniz. Siz sırtınızı dönmekle, aslında başka şeyler yaptığınızın da farkında değilsiniz.”

Enerji yatırımları

“-Enerjinin her alanında son 20 yılda çok önemli gelişmeler kaydettik.”

“-Günlük 10 milyon metreküp gaz üretimiyle başlayacak, inşallah bunu 40 milyon metreküpe kadar çıkartacağız.”

“-Sadece Karadeniz gazıyla yetinmedik, boru hatlarımızı, gaz depolama tesislerimizi de geliştirdik. Bugün 7 uluslararası petrol ve doğalgaz boru hattına ikisi kara, ikisi deniz dört LNG tesisine, iki yeraltı doğalgaz depolama tesisine sahibiz.”

“-Yeraltı doğalgaz depolama tesislerimizin kapasitesi yaklaşık 6 milyar metreküpe ulaştı. Bunu 10 milyar metreküpe çıkartacağız. Cuma günü genişletme fazıyla 4,6 milyar metreküp hacme ulaşan Silivri yeraltı doğalgaz depolama tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz.”

“-Enerji sepetimizi nükleer güç santralinden güneş ve rüzgâra kadar tüm imkânlarla genişleterek kendi kendimize yeterliliğimizi en üst seviyeye çıkartmakta kararlıyız.”

“-Kurulu enerji gücümüzü üç kat artışla 100 megavatın üzerine çıkartarak, bunun yüzde 54’ünü de yenilenebilir kaynaklara dayandırarak kendi kendimize yetme yolunda önemli bir mesafe kat ettik.”

Kaynak;Ajans Bizim

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Eren Abluka Sonbahar-Kış operasyonu sürüyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.