DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

STERLİN

41,0337£% -0.05

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

STERLİN

41,0337£% -0.05

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

a

Azarbaycan Milletvekili Fatma Yıldırım’dan 28 Mayıs Halk Cumhuriyeti kutlama mesaj’ı

Sahra Haber-Gündem

Milletvekili Fatma Yıldırım Sözlerine şöyle devam etti.

“28 Mayıs Bağımsızlık Günü, halkımız için en değerli ve kutsal bayramlardan biridir. 20. yüzyılın başında – 28 Mayıs 1918’de Müslüman Doğu’nun ilk demokratik cumhuriyeti olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kuruldu. Halk Cumhuriyeti, milli tarihimizin en parlak sayfalarından biridir.” Bu görüşler, Milli Meclis üyesi Fatma Yıldırım tarafından dile getirildi.
Halk Cumhuriyeti’nin ulusal devlet tarihimizde ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunun altını çizen Milletvekili, “Bu devleti kuran milletimizin evlatları gerçek bir vatanseverlik örneği göstermiştir. Halk Cumhuriyeti sadece 23 ay yaşamasına rağmen halkımıza özgürlüğün sevincini yaşattı. Bu nedenle, Cumhuriyetin kurucularının eşsiz hizmetleri, halkımız ve devletimiz tarafından takdirle ve aziz hatıraları saygıyla anılmaktadır.” dedı.
Milletvekili Yıldırım’a göre, modern bağımsız Azerbaycan devleti, Büyük Önder Haydar Aliyev’in belirttiği gibi Halk Cumhuriyeti’nin halefidir. Milli Lider Haydar Aliyev’in, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin mirasının korunması ve yaşatılması için müstesna hizmetlerinin olduğuna vurgu yapan Milletvekili, Büyük Önder Haydar Aliyev’in inisiyatifi ve önderliğinde 17 Kasım 1990’da Nahçıvan Cumhuriyeti Yüksek Meclisi oturumunda Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin üç renkli bayrağının dalgalandırılarak Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin devlet bayrağı olarak kabul edilmesinin ve Azerbaycan SSC Yüksek Sovyeti’ne bu bayrağın Azerbaycan’ın resmi devlet sembolü olarak tanınması talebinde bulunulmasının, bunun ilk ve en açık örneği olduğunu belirtti. Bundan sonra, Azerbaycan’ın o zamanki yönetimi 5 Şubat 1991’de üç renkli bayrağımızı devlet bayrağı olarak kabul etmek zorunda kaldı. Ulusal Lider Haydar Aliyev 1993’te Azerbaycan’da yeniden iktidara geldikten sonra Halk Cumhuriyeti’nin mirasının incelenmesine ilişkin çeşitli kararlar aldı. Ayrıca 1 Şubat 2003 tarihinde “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Anıtı Dikilmesine Dair Kararname” imzaladı. 25 Mayıs 2007’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstiklaliyet Caddesi’nde Azerbaycan Halk Cumhuriyeti anısına dikilen Bağımsızlık Bildirgesi anıtının açılışını yaptı.
Milletvekili Fatma Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Devlet Başkanımız İlham Aliyev bu geleneği onurlu bir şekilde sürdürüyor.

Sn.Cumhurbaşkanımızın 2018 yılını ülkemizde “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Yılı” olarak ilan etmesi de cumhuriyetin mirasına ve kurucularına gösterilen büyük saygının bir örneğidir. Bugün, toprak bütünlüğümüzün yeniden sağlanmış olduğu  bir ortamda Bağımsızlık Günü’nün üçüncü yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Genel olarak, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Azerbaycan’ın kapsamlı kalkınmasını sağlayan hedef odaklı ve iyi düşünülmüş politikasının başarıları, Azerbaycan’ın yüzyıllara dayalı tarihinin en güçlü döneminde toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmesi, ülkemizin bölgesel lider statüsü  kazanması ve bölgesel düzeyden küresel düzeye emin adımlarla ilerlemesi,  uluslararası alanda tanınan ve otorite sahibi bir devlet konumuna dönüşmesi bütün vatandaşlarımızı haklı olarak gururlandırmaktadır. Azerbaycan Halk  Cumhuriyeti’nin bir yadigarı olarak Azerbaycan’ın üç renkli bayrağının bugün Şuşa’da dalgalanması, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu bayrağı tüm kurtarılmış bölgelerde gururla göndere çekmesi, millet olarak bizleri son derece gururlandırıyor. Yine 28 Mayıs Bağımsızlık Günü münasebetiyle dünyanın önde gelen ülkelerinin liderleri tarafından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e hitaben yazılan tebrik mesajları ve mektuplarda Azerbaycan’ın kalkınması, uluslararası itibarı ve yürüttüğü başarılı politika hakkındaki önemli görüşleri bağımsız devletimizin gücünün ve kudretinin, Cumhurbaşkanımızın dünya çapındaki yüksek itibarının parlak bir göstergesidir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bağımsız devletimizin bundan sonra da büyük zaferlere imza atacağına inanıyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Avustralyalı ‘dolandırıcının’ ölümü gizemini koruyacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.