DOLAR

31,0834$% 0.3

EURO

33,6909% 0.14

STERLİN

39,4178£% 0.15

GRAM ALTIN

2.019,48%0,13

ÇEYREK ALTIN

3.455,00%0,06

DOLAR

31,0834$% 0.3

EURO

33,6909% 0.14

STERLİN

39,4178£% 0.15

GRAM ALTIN

2.019,48%0,13

ÇEYREK ALTIN

3.455,00%0,06

a

DEVA PARTİSİ İZMİR MİLLETVEKİLİ SEDA KAYA ÖSEN SORU ÖNERGESİ BİLGİLENDİRMESİ

Sahra Haber-Gündem

Konaklama Vergisi, ülkemizde 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) konaklama vergisine tabi kılınmıştır. Ülkemizde konaklama vergisi, tüm tesislerden sabit %2 oran üzerinden vergilendirilmekte ve gelirleri Genel Bütçeye aktarılmaktadır.

Bu bağlamda;

1.    Konaklama tesislerinin kanalizasyon, su, yeşil alan, ulaşım ve toplu taşıma, otopark, ilaçlama, alt yapı, katı atık ve çöp gibi hizmetlerini belediyeler ve il özel idareleri sağlarken konaklama vergisinden elde edilecek gelir niçin belediye ya da il özel idarelerin bütçelerine değil de Genel Bütçeye aktarılmaktadır?

2.    Konaklama tesislerinin mali yükünü çeken belediye ve il özel idarelerine vergilendirmeden pay aktarılacak mıdır? Aktarılacaksa ne kadardır?

3.    Genel bütçeye aktarılan konaklama vergisi gelirleri hangi amaçlarla ve ne şekilde kullanılacaktır?

4.    Konaklama tesislerinde geceleme hizmetiyle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor) niçin konaklama vergisine dahil edilmiştir? Konaklama dışı hizmetler, vergilendirmenin konusuna aykırı değil midir? Değilse neden aynı otelde konaklamayan fakat yemek yiyen müşteriden konaklama vergisi alınmamaktadır?

5.    Vergilendirmede konaklama tesisleri niçin türü, sınıfı, niteliği, bulunduğu bölge bakımından sınıflandırılmamış ve aynı oranda vergiye tabi tutulmuştur? Her şey dahil/ultra her şey dahil gibi tesislerle, pansiyon tipi küçük tesislerin ya da kamping alanlarında konaklamanın kamuya yükleri aynı oranda mıdır? Bu uygulama, vergilendirmede adalet ilkesine uygun mudur?

6.    Konaklama vergisi, niçin iller ya da bölgelere göre sınıflandırılmamış ve kademeli şekilde vergilendirilmemiştir? Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya ilimizdeki bir otelle İç Anadolu Bölgemizde bulunan Yozgat ilimizde hizmet veren bir pansiyonun konaklama kapasitesi aynı mıdır ve kamuya yükleri eşit midir?

7.    Konaklama vergisi niçin konaklama zamanına göre sınıflandırılmamıştır? Ülkemizde mevsime bağlı yapılan turizm etkinlikleri, konaklamanın yoğunluğunu değiştirmektedir. Örneğin Erzurum’da yazın vergi oranının düşürülüp kışın yükseltilmesi, mevsim dışı konaklamayı teşvik ettirici bir faktör değil midir?

8.    İş seyahatleri nedeniyle yapılan konaklamalar, niçin vergilendirme kapsamına sokulmuştur? Zorunlu olduğu bilinen bu seyahatlerde vatandaşların vergilendirilmesi adaletli midir?

9.    Kamping alanları, satış vergisinin konusuna girmekte midir? Vatandaşlar, kamping alanlarında fakat kendi aracında ya da çadırında konakladıysa; hizmetin mahiyeti gerçekleşmiş midir?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sefo’danBergama’da Muhteşem Konser

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.