DOLAR

32,6011$% 0.23

EURO

34,7756% 0.27

STERLİN

40,2925£% 0.26

GRAM ALTIN

2.424,52%-0,33

ÇEYREK ALTIN

4.112,00%-0,29

DOLAR

32,6011$% 0.23

EURO

34,7756% 0.27

STERLİN

40,2925£% 0.26

GRAM ALTIN

2.424,52%-0,33

ÇEYREK ALTIN

4.112,00%-0,29

a

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen Türkiye’de Göç Sorunu!

Sahra Haber-Gündem

Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun alt komisyonu olarak görev yapan Göç ve Uyum Alt Komisyonu bünyesinde Göç İdaresi Başkanlığı yöneticilerinin Dünyada ve Türkiye’de Göç Sunumuna Manisa Milletvekili Selma Aliye KAVAF ve İzmir Milletvekili Seda KÂYA ÖSEN birlikte katıldı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Milletvekilleri Kavaf ve Ösen’in basın açıklamasını siz değerli basın mensuplarına sunar, iyi çalışmalar dileriz.

“Seçimlerden sonra neredeyse her konuda olduğu gibi göç konusunda da seçim öncesinde verilen sözlerin yerine getirilmediğini; hükümetin bilimsel verilerden, sahadaki ve sokaktaki gerçeklerden uzak şekilde tespitlerde bulunduğunu görmüş olduk. Toplantıdan anlaşıldığı kadarıyla Türkiye’de bir göç sorunu bulunmuyor. Toplantıda en bariz biçimde ortaya konan gerçek; hükümetin sorunların kaynağını ve sonuçlarını ciddiyetle belirlemediği, düzensiz göç sorununun çözümüne yönelik kapsamlı, tutarlı ve somut bir planının bulunmadığının görülmesidir. Kamuoyunda bu konuda yoğun tartışmalar yaşanırken iktidarın “kervan yolda dizilir” anlayışı kabul edilemez.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın vermiş olduğu sığınmacı rakamı ile şehirlerde karşılaşılan manzara arasında ciddi farklar bulunuyor. Yetkililer 4 milyon 741 bin 115 yabancının ülkemizde olduğunu, bunların 3 milyon 279 bin 152’sinin geçici koruma altında olan sığınmacı olduğunu ifade etmiştir. TÜİK verilerine göre İstanbul’da 15 milyon 840 bin kişinin yaşadığı bilinirken İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre İstanbul’da günlük 19 Milyon 300 bin kişinin su tükettiği iddia edilmektedir. Bu farkları nereye koyacağız? Yalnızca İstanbul’daki uyuşmayan sayı bile tablonun vahametini gözler önüne seriyor. Süratle Göç İdaresi Başkanlığı’nın merkezi ve yerel kurumlarla temasa geçerek asıl rakamlarla kamuoyunu aydınlatması gerekmektedir.

Yalnızca havada uçuşan rakamlarla bir göç politikası ortaya konamaz. Göç politikası uygulayacakların sorun belirleme ve hedef koyma noktasında samimi, gerçekçi ve akılcı şekilde hareket etmesi gerekir. Bugün toplantıdan aldığımız notlar ve hissiyat iktidarın bu noktadan epey uzakta olduğunu ortaya koydu.

Her bir ferdi çok kıymetli olan bu güzel ve eşsiz ülkenin geleceği için DEVA Partili milletvekilleri olarak bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP’Lİ YÜCEL:“AKP TEŞKİLATLARINA ÜYE OLMAK, HÂKİM-SAVCI OLMA KRİTERİ OLDU”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.