DOLAR

31,0838$% 0.3

EURO

33,6649% 0.06

STERLİN

39,3903£% 0.08

GRAM ALTIN

2.015,55%-0,06

ÇEYREK ALTIN

3.444,00%-0,43

DOLAR

31,0838$% 0.3

EURO

33,6649% 0.06

STERLİN

39,3903£% 0.08

GRAM ALTIN

2.015,55%-0,06

ÇEYREK ALTIN

3.444,00%-0,43

a

DP’nin İzmir Büyükşehir Adayı Dr. Burcu Bostancıoğlu oldu

Sahra Haber-Gündem

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, partinin yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın Dr. Burcu Bostancıoğlu olduğunu açıkladı

İzmir’de yerel seçime kendi logosu ve kendi adayıyla girme kararı alan Demokrat Parti’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın katılımıyla açıklandı. Düzenlenen toplantıda Uysal’ın yanında Demokrat Parti Parlamento İlişkileri Başkanı ve Parti Sözcüsü Haydar Altıntaş, GİK Üyesi Osman Varol, İzmir İl Başkanı Ozan Demirbaş ile yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu. Partisinin yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi adayının Dr. Burcu Bostancıoğlu olduğunu açıklayan Uysal, gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.  

Siyasi iklimin değişmesinde yerel seçim sonuçların önemine dikkati çeken Uysal, “Geride bıraktığımız genel seçim akabinde yerel seçime doğru hızla ilerliyoruz. Son 20 yılda özellikle cumhuriyete devri sabık muamelesinin uygulandığı böyle bir dönemde bu yerel seçimlerin, uzun bir dönem seçim olmayacağı anlayışı içinde ortaya çıkaracağı neticeler, içinde nefes alıp vereceğimiz siyasi iklimde belirleyici olacaktır. O neden DP İzmir olarak tarif ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinin, nasıl bir Türkiye hayal ettiğimizin, her vasfıyla temsil edilen İzmir’imizde Demokrat Parti olarak bizler bu yerel seçim sürecinde geçmişte olduğu gibi dönem dönem İzmir’i idare etmiş hafızamızla beraber milletin önünde kuvvetli bir alternatif olmak için var gücümüzle çalışacağız.  Bugün Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayımızı açıklıyoruz. Ayın 20’sine kadar kademe kademe ilçelerdeki adaylarımız da açıklanacak” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK KIYMETLİ’

Yerel yönetimlerin o ilin gelişimine çok büyük katkılar sağladığını vurgulayan Uysal, İzmir’in tarihsel süreçte değerini kaybettiğini belirterek “Yerel seçimler çok kıymetli. Biz sokağa adımımızı attığımızda yerel yönetimlerle karşı karşıyayız. Sadece birinci derece belediyecilik hizmetleri değil onun ötesinde artık belediyeler mahallenin, ilçelerin beldelerin, şehirlerin, büyükşehirlerin sadece bugünü değil yarınını da kucaklayacak bir vizyonla buluşturma mecburiyetimiz var. Hızla değişen bir dünyada bu manada yerel yönetimlerin o ilin gelişimine çok büyük katkılar sağladığını biliyoruz. İzmir’in tarihsel kimliği çok önemli ama kademe kademe gücünü yitiriyor. O yüzden bizim meselemiz bu rekabette bir şartlanma içinde ya da kendimizi başkalarına referans vererek değil, kendi tarzımızla, pozitif siyaset anlayışımızla beraber kendi söyleyecek sözü olanlarla birlikte DP olarak İzmir’de kendimizi anlatacağız” şeklinde konuştu.

‘GERÇEK GÜNDEM’

İzmirlilerin oyunun kimsenin cebinde olmadığını belirten Uysal, “Bugün siyasetin siyahla beyaz arasına sıkıştığı iklimde maalesef tezi olan bir siyaset anlayışı siyasetimize hakim değil. Daha çok karşıtlık üzerinden ve soğuk savaş psikolojisi üzerinden mesafelerin açıldığı, karşıtlık değerleri üzerinden siyasetle birlikte milletimizin gerçek gündemi konuşulamaz haldedir. Pek çok sosyal kesimin mücadelesi ülkenin gündemi haline gelemez vaziyette. En azından yerelin tartışması gereken meselelerin seçim sürecinde kantar acıkması gerekirken biz bunu bile yapamıyoruz. Bizim amacımız da buna hizmet edebilmektir. İzmir’in meselelerini ve gündemini İzmir’de merkeze alarak bir tartışma ve rekabetin içinde olacağız. Bu seçimin ardında Türkiye’de siyasal iklim değişikliğine ülkedeki aktör ve kurumlarla gidilecektir. Bu nedenle İzmir’in ortaya koyacağı irade çok önemlidir. İzmirlilerin oyu kimsenin cebinde değildir, garanti değildir. Ben İzmir’de adeta atama demokrasisine dönmüş Türk siyasetinin bu noktada farklı bir tavır geliştirebileceğimizi ümit ediyorum” diye konuştu.

‘ZİHNİYET DEĞİŞİMİ İÇİN’

Sözün yeniden İzmir ve kadınların olduğunu dile getiren Genel Başkan Uysal, “Türkiye’nin demografisi ortada. İzmir’e çok yakışacağını düşündüğümüz, bu dönem İzBB Meclisi üyesi olarak büyük bir bilgi birikimi var. Meselemiz sadece siyasette değişen demografi, sadece kamuoyu önünde bir değişiklik değil. Zihniyet değişimine de öncü olması için Sayın Dr. Burcu Bostancıoğlu’nu adayımız ilan ediyoruz. Bu seçimde söz yeniden milletin dedik. Söz yeniden İzmir’in ve kadınlarımızın” dedi.

TARİHİ BİR GÜN

Adaylığının açıklanmasını tarihi bir gün olarak vurgulayan Demokrat Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Burcu Bostancıoğlu, “Bugün tarihi bir gün, çünkü 30 yıl sonra bir İzmir kadını olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği şehirlerden biri olan İzmir’e Demokrat Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’yım” dedi.

Dr. Bostancıoğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti;

Kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanmasının bir medeniyet meselesi olduğunu gösteren, Türkiye’de ve dünyada kadın hakları konusunda önemli bir dönüm noktası yaratan Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarım. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının ışığında, bir kadın siyasetçi olarak büyükşehir adayı olmak büyük bir onur ve sorumluluktur. Bu, sadece bir seçim yarışı değil, aynı zamanda Atatürk’ün başlattığı mücadeleyi sürdürme ve kadınların toplumda daha fazla yer almalarına katkıda bulunma fırsatıdır. Beni bu onurlu göreve layık gören Türk siyasetine gençliği, dinamizmi, bilgisiyle yön veren ve ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu güven duygusunu hissettiren başta Genel Başkanım Sayın Gültekin Uysal’a, Kıymetli Milletvekillerimiz Sayın Haydar Altıntaş’a, Sayın Salih Uzun’a ve Sayın Cemal Enginyurt’a, Genel İdare Kurulu üyemiz Sayın Osman Varol’a, yüksek enerjisi, memleketi İzmir’e olan sevgisi, mücadelesi ve azmi ile beni şanslı hissettiren değerli İzmir İl Başkanım Sayın Ozan Demirbaş’a, İzmir İl yönetimine, İzmir İlçe Başkanlarımız ve ilçe yönetimlerine, İlçe Belediye başkan adaylarımıza ve tüm Demokrat Partililere en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ben 3 kuşak İzmir kadınıyım, İzmirli kadınların temsiliyim. İzmirli bir kadın olarak 5 yıldır yerel siyaset içerisinde kentime hizmet

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Küresel ‘Ahbap’lık zamanı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.