DOLAR

32,6312$% 0.31

EURO

34,7665% 0.24

STERLİN

40,4038£% 0.45

GRAM ALTIN

2.416,34%-0,66

ÇEYREK ALTIN

4.103,00%-0,50

DOLAR

32,6312$% 0.31

EURO

34,7665% 0.24

STERLİN

40,4038£% 0.45

GRAM ALTIN

2.416,34%-0,66

ÇEYREK ALTIN

4.103,00%-0,50

a

AK Parti Konak Adayı, Ceyda Bölünmez Çankırı: Konak İçin Dev Projelerini Anlattı

Sahra Haber-Gündem

“Bugüne kadar inanmadığım hiçbir işe girişmedim, tutamayacağım hiçbir sözü vermedim!

“Gelişimin Tam Zamanı” sloganıyla yola çıkan AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, Konak için gerçekleştirmek istediği projelerini 5 maddede açıkladı. Uzun yıllardır çözüme kavuşturulmayı bekleyen alt yapı sorunu, otopark sıkıntısı, kentsel dönüşümün yanı sıra Basmane Çukuru olarak bilinen alan ve Türkiye’de ilk kez hayata geçirmeyi planladığı projeler öne çıkan başlıklar arasında yer aldı. Çankırı, “Bugüne kadar inanmadığım hiçbir işe girişmedim, tutamayacağım hiçbir sözü vermedim! Projelerimizle hizmet etmeye ve kazanmaya hazırız” dedi.

AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı düzenlediği Proje Lansman Toplantısında Konak’ın çehresini değiştirecek hedeflerini anlattı. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili  Eyyüb Kadir İnan, AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı katıldı.

Çankırı,  Konak Hayali kurduğu konuşmasında Yeşildere, Ballıkuyu, Yenişehir, Kemeraltı ve Gıda Çarşısı gibi kalabalık nüfus ve beraberinde çarpık kentleşmeden doğan olumsuz görüntülerin yer aldığı tanıtım filmini katılımcılara izletti.

Çankırı Konak’ın eski ve hasar görmüş yapı stokuyla; deprem riski altında olan binalarıyla, ambulansın itfaiyenin giremediği sokaklarıyla güvenli olmayan, doğal gazı ve altyapısı olmayan, diz boyu su baskınlarında mağdur olan ve her yıl insanca yaşam alanları olmadığı için göç veren geleceği olmayan bir alana dönüştüğünü dile getirdi.

İlk olarak “Konak’ta Yerinde Yenilenmenin Tam Zamanı”çatısı altında topladığı hedeflerini anlatan AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı 30 Ekim ve 6 Şubat depremlerinde yaşanan can kayıplarını hatırlattı.  Çankırı, “EXPO’yu Yeşildere’den kaldırıyoruz. Çünkü burası İzmir’in ve Konak’ın en verimsiz noktası. Burada ilk etapta bin 500 konut inşa edeceğiz. Bir bölümünü hak sahiplerine geri kalanlarını ise can suyu dediğimiz transfer aşamasında kullanılacağımız olan yapılar olacak. Böylece hedefimiz 5 yılda, 5 bölgede yerinde 5 bin konut yapmak. Herkes bilsin ki bu süreci kimseyi mağdur etmeden yürüteceğiz” diye konuştu.

Alsancak, Hatay, Göztepe ve Güzelyalı’nın da mevcut bina stoku ile eski ve riskli olduğuna değinen Çankırı; “Mevcut planla yenilenme, hak kaybından dolayı gerçekleştirilemez. Yeni imar planıyla yerinde yenilenmenin önü açılacak” dedi.

‘Sokak Sağlıklaştırması ile Estetik Sokaklar

Kemeraltı, Anafartalar, Kıbrıs Şehitleri, Fevzipaşa Bulvarı, Gazi Bulvarı, Kordon, Asansör Önü, Güzelyalı Parkı ve Betonyol’da İzmir’e yakışmayan, gözleri rahatsız eden cephelere estetik bir görünüm kazandırmayı amaçladıklarını aktaran Çankırı; “Belediye bünyesinde açacağımız atölyelerle, 5 yıl içerisinde dokuya uygun tabela, tente ve aydınlatmaya varana kadar göze hitap eden bir değişimi başlatacağız. Burada hem sabıka kaydı bulunan kişiler gibi dezavantajlı gruplara katkı sağlayacağız hem de sokakta sağlıklaştırmayı sağlayacağız.” diye konuştu.

Basmane Çukuru Kamusal Alan Oluyor

 Trafik sorunu, otopark problemleri ve zamana uygun mekânların olmaması nedeniyle ticaretin merkezi olan Konak’ın merkez olmaktan çıktığını öne süren Çankırı ikinci projesinin “Konak’ta Ticaretin Tam Zamanı” olduğunu söyledi. ‘Bir Usta Bin Usta” projesiyle unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yeniden hayat bulacağını açıklayan Çankırı; “İzmir liman kenti olması nedeniyle deniz ticaretinin de kalbinin attığı yer. Konak her geçen gün ulaşım ve otopark sıkıntısı olduğu için ticaret, İzmir’in farklı bölgelerine hızla kaymaya devam ediyor. Özellikle bilişim alanında gençleri besleyecek alanlarda büyük bir eksikliğimiz var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Hamza Dağ’ın da vaatleri arasında yer alan Konak’taki projelerin çatısını  beraber oluşturmaya kararlıyız. Liman arkasında yapılan bilişim merkezinde, gençleri destekliyecek, melek yatırımcıların oluşacağı, şehrin merkezinde rahat bir alan yaratmak istedim. Özellikle merkezi bölgelerde Basmane Çukuru gibi uygun kamusal alanlarda yapacağımız yer altı otoparkları ile park sorununu ortadan kaldıracağız, Alsancak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı gibi kritik noktalarda ise ayağınız frene değmeden battı çıktılar yaparak trafiği rahatlatacağız” sözlerine yer verdi.

‘İkametgâhı Konak’ta olan 10 bin gencimize istihdam sağlayacağız’

Konak’ta 40 bini aşkın iş yerinin faaliyet gösterdiğini vurgulayan Çankırı, 5 yıl içinde ikametgâhı Konak’ta olan 10 bin genci istihdamla buluşturacaklarını belirtti.  Çankırı şöyle konuştu: “3 dönemdir yaptığım milletvekilliğim süre zarfında, gerek TBMM Dışişleri Komisyonu Sözcüsü sıfatıyla, gerek sosyal hayatım vesilesiyle yurt dışı ziyaretlerimde o ülkenin kültürel zenginliklerini de öğrenmeye çalıştım. Çok net bir şekilde anladım ki İzmir, gidip gördüğüm tüm ülkelerin şehirlerinden daha kadim bir tarihe ve kültüre sahip. Her Kültür Yolu’nun bir başlangıcı vardır. Bizim başlangıç noktamız Smyrna Port. Burada çeşitli festivallerin yapılacağı, büyük bir festival alanımız bizleri karşılıyor. Bir sonraki adımda ise Alsancak Gar’ını 600 metre geriye çekere gün yüzüne çıkardığımız tarihi alanlarıyla, içinde müzeleri, cafeleri ve yeni nesil parklarıyla aslında bir Times Square benzeri bir konumu Konak’a kazandıracağız. Alsancak Meydanı’nın altına yapacağımız otopark ile bölgenin araç yoğunluğunu ortadan kaldıracağız” dedi.

‘Türkiye’nin ilk Enternasyonal Fuarına yeniden can vereceğiz’

Kültürpark’a  ilişkin projelerini de aktaran Çankırı, “İçerisinde Winter Wonderland benzeri Tema Parkları, açık ve kapalı tiyatrosu, özel eğitmenler ile yapılan spor alanları, gençler için yapılan kaykay alanları, can dostlarımızın ve evlatlarımızın oynayabileceği bir parkın olacağı düşler sahnesi yapmayı arzu ediyorum. Ayrıca burada herkesin bir defa da olsa mutlaka gittiği Göl Gazinosu’nu yeniden hayata geçirerek, hem Michelin restoranı hem de belediyenin sosyal tesislerinin bulunduğu yani her bütçeye uygun adresleri kazandıracağız. Ama en önemlisi İzmir’in bir fuar şehri olduğu gerçeğidir. Burada yapacağımız kitap, kahve ve gelinlik fuarı gibi herkesin ihracat yaptığı bir ticari hacmi geri kazanacağız. Nasıl ki İzmir İktisat Kongresi’ne hayat verdiysek, Türkiye’nin ilk enternasyonal fuarına da yeniden can vereceğiz” diye konuştu.

‘Şatoyu Gastronomi Kampüsü haline getireceğiz’

Kültürpark’ın 9 Eylül Kapısı’ndaki bölgenin tabelalardan arındırılacağını aktaran Çankırı,  “Bu bölgeyi sadece yılda iki kez kortejlerde kullandığımız değil hepimizin her zaman yürüyebileceği ve tarihi koklayabileceği bir alana dönüştürüyoruz. Buradan yürüdüğümüzde ise solumuzda İyonların ilk pazaryeri, alışveriş merkezi olan Agora’dayız. Agora’nın yanından sola döndüğümüzde İki Çeşmelik ve eşsiz Kadifekale sırtlarındayız.  Burada kuracağımız seyir terasları, yeni nesil çocuk parkları, mesire alanları ile doyumsuz İzmir manzarasının tadını çıkartacağız. Damlacık Gastronomi KampüsüBölgesinde bulunan 11 tarihi binanın restorasyonu tamamlanıyor. Hamza Başkanımızın da oturmayacağım dediği şatoyu, gençlerin ve kadınların buluşacağı gastronomi eğitimleri alacağı bir kampüs haline getireceğiz. Ticarete ev sahipliği yaptığı gibi tarihe kültüre inanca da ev sahipliği yapmıştır. İçinde bulunan havraları, çeşmeleri, hanları, sinagogları, camileri ve restorasyon bekleyen yüzlerce tarihi yapıyı ayağa kaldırıyoruz” dedi.

‘Pier Marina ile marina ruhunu sahil ile buluşturmayı hedefliyoruz’

Pier Marina ile marina ruhunu sahil ile buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Çankırı, “Yolumuz üzerinde bulunan Kantar Karakolu’nun yanında bulunan bir diğer kültür mirasımız olan Çakabey Denizcilik Müzesi’ni İzmirliler ile buluşturuyoruz. Devam ettiğimizde Cumhuriyet Meydanı ve Gündoğdu Meydanı arasında kalan birinci Kordon’un yemyeşil çimlerde oturup, konserleriyle coştuğumuz, gün batımını izlediğimiz yine başlangıç noktamız olan Symrna Port’ta buluşuyoruz” açıklamasına yer verdi.

‘STK kampüsünü hayata geçiriyoruz’

Sivil toplumda İzmir’in merkezinin Konak olduğunu belirten Çankırı,  “38 federasyon ve konfederasyon, bin 327 derneğin kullanacağı bir STK kampüsünü hayata geçiriyoruz. 2 bin kişilik bir alanda, altında otoparkı olan, hemşehri derneklerimizin programlarını belediye imkanları ile gerçekleştirebileceği bir alana kavuşturuyoruz. Kent ve gençlik meclisleriyle bu kenti burada yaşayanlarla yöneteceğiz. Biz bu kenti hep beraber yöneteceğiz odalardan STK’lardan öğrencilerde muhtarlardan, kadınlardan gelen ortak fikirle yöneteceğiz. Üretici Kadın Atölyeleri ile de kadınlar, el emeği ürünlerini pazarlayacakları alanlarda tüketici ile buluşturmalarını sağlayacak, ayrıca e-ticaret yapmalarına ön ayak olacağız” dedi.

“Türkiye’de ilk kez!”

Konak’ı 111 mahallesi ile 7 bölgeye ayırdığını ve otopark, sosyal tesis, pazar yerleri ve üstü sentetik halı sahanın olduğu prototiplerle herkese fayda sağlayacak yapılar kazandıracağını aktaran Çankırı, “Ayrıca cemevi, aşevi, sosyal marketler, mola evleri, gençlik merkezleri, üretici kadın atölyeleri ve apartman görevlileri lokali projelerimiz bekliyor. Örneğin Türkiye’de ilk kez hayata geçireceğimiz Apartman Görevlileri Lokali projesi: İzmir’i su bastıktan sonra evlerini kanalizasyon basan o apartman görevlileri ile toplanmak için bir yerlerinin olmadığını gördüğümüzde projelerimize eklemiş olduk. Sizlere sunmuş olduğum her proje aslında saha gözlemlerimizden ortaya çıkmış, sorun çözüm denklemi çerçevesinde ürettiğimiz fikir ve değerlendirmelerin bir bütünüdür” ifadesine yer verdi.

Çankırı sözlerine son verirken: “Bugüne kadar inanmadığım hiçbir işe girişmedim, tutamayacağım hiçbir sözü vermedim. Yerel yönetimler çatısı altında Ege Bölgesi’nin 5 ilinde koordinatör olarak, Belediye başkanlarımız ile dirsek temasıyla vatandaşımıza götürdüğümüz hizmetin hızını ve kalitesini arttırdık. Asrın felaketi diye nitelendirdiğimiz depremlerde, ciğerlerimizi yakan orman yangınlarında canhıraş bir mücadele vererek afetzedelerimizi asla yalnız bırakmadık. Tüm bu tecrübelerimizi göz önünde bulundurarak, şimdi aklımızla ve gönlümüzle görmenin tam zamanı diyoruz. Konak’ı daha yaşanır, ileri, çağdaş, modern bir yaşam merkez haline getireceğimizi sizlerin huzurunda  tüm Konaklı hemşehrilerime taahhüt ediyorum” sözlerine yer verdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MENEMEN’DE MİTİNG GİBİ AÇILIŞ!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.